• Menu
  • Menu

Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 9 – Lago del Predil

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 9 – Lago del Predil

Když z auta zahlídneme jezero ani na okamžik neváháme. Je tu poslední místo na parkování.  Lidí je tu příjemně málo. Je tady pohoda a tak trochu pocit větší svobody než ve Slovinsku.

Italské jezero – Lago del Predil

Pokračujeme od Mangrtského sedla směrem k údolí řeky Soči-na Velká korita. Na malé  slovinsko – italské hranici, v obci  Predel,  je zákaz vjezdu. Možná je pod tím něco napsané, ale mi tomu nerozumíme. Nikde nikdo a tak se nemáme ani koho zeptat. Některá auta projíždí a tak se osmělujeme a jedeme taky.

Lago del Predil

Projiždíme mezi horskými vrcholy. Predel leží 1156 m. n. m. Pod sedlem vede 4,5 km dlouhý důlní tunel, který  byl postaven již v roce 1903. Tunel využívali horníci z nedalekého Logu pod Mangartom ke spojení s olověnými doly v Cave del Predil. Za 1. svět. války sloužila důlní dráha rakousko-uherské armádě při zásobování sočské fronty v boji proti Italskému království. Po staletí probíhala jižní hranice Korutanského vévodství s benátským Domini di Terraferma podél nedalekých horských hřebenů Predil Pass a Sella Nevea. Po ztrátě benátského území pro Italské království v roce 1866 dala rakousko-uherská armáda v letech 1885 až 1887 na břehu jezera postavit pevnost, která chránila cestu dolů do Tarvisia. V první světové válce byla pevnost během bitev o Isonzo na italské frontě těžce poškozena. Některé ruiny jsou zachovány a přístupné veřejnosti.

Lago del Predil

Lago del Predil

Když z auta zahlídneme jezero ani na okamžik neváháme. Je tu poslední místo na parkování.  Lidí je tu příjemně málo. Je tady pohoda a tak trochu pocit větší svobody než ve Slovinsku. Je vedro a tak ani trochu chladnější voda nám nevadí, spíš naopak. Je to paráda! Při cestě zpět od řeky Korytnice ve Slovinsku jsme se zde zastavily ještě na jedno báječné vykoupání  Mít více času tak tady aspoň dva dny zůstaneme.

Lago del Predil

Jezero se nachází  ve horském  údolí  Julských Alp na sever od Sella Nevea,  v nadmořské výšce 969 m. Na východě vede silnice Predil Pass až ke slovinským hranicím. S rozlohou asi 1 km2 (0,39 čtverečních mil) je po Lago di Cavazzo druhým největším přírodním jezerem v regionu Friuli-Venezia Giulia. Díky svému malebnému prostředí pod masivem Kanin je jezero oblíbeným turistickým cílem turistů a výletníků.

Lago del Predil

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *