• Menu
  • Menu

Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 8 – Mangart Road

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovinsko » Slovinsko dodávkou /bydlíkem/ 8 – Mangart Road

Někdy je to až na krev! Ječím, protože sedím vpravo a ty srázy dolů mi moc dobře nedělají. Pokud nejste dobrý řidič aspoň jako  naše Ajka, tak nahoru nejezděte!

Nejkrásnější a nejvýše položená  horská silnice ve Slovinsku

Nejvýše položenou silnici ve Slovinsku najdete téměř na hranicích Slovinska s Itálií. Na tuhle vyhlášenou vysokohorskou cestu jsme se moc těšily. To jsme ještě nevěděly , ale co nás s naším velkým autem čeká. Stoupání k třetí nejvyšší hoře Slovinska –  Mangart, 2679 m.n.m  v Julských Alpách , je opravdovým zážitkem. Mangartský průsmyk je vysokohorské sedlo v nadmořské výšce 2 072 m.  Jezdí sem rádi motorkáři i cyklisté. Na nejvyšší vrchol se pak vydávají alpinisté a horolezci.  Krásné počasí, prázdniny a ještě víkend sem vylákalo více lidí než jsme čekaly. Naše dobrodružná cesta začala hned po zaplacení 5 EUR u brány.

Mangart Road

Úzká silnice by mohla býti parádní vyjížďkou do krkolomných kopců, ale…to by proti nám nesmělo nic jet. A jako zákon schválnosti, snažíme se vyhnout cestou nahoru  více autům.  Někdy je to až na krev! Ječím, protože sedím vpravo a ty srázy dolů mi moc dobře nedělají. Pokud nejste dobrý řidič aspoň jako  naše Ajka, tak nahoru nejezděte!

Scenérie za každou zatáčkou to je opravdu něco. Při vjezdu do tunelu nevidíme nic a tak někteří cyklisté, kteří se tam zrovna objeví, to je noční  můra pro řidiče. Obdivujeme  ty borce, ale v těch nejhorších stoupáních je to někdy opravdu na hraně… předjet je nejde, shodit  z kola taky ne a tak vždy vítězí ten, kdo má větší nervy.. .

Mangart Road

Její převýšení je obrovské, v některých místech je to neuvěřitelných 23%.  Na 12 km silnici je převýšení 1000 metrů a tunelů je tu několik. Je zde pár možností zastavení na vyhlídkách, ale při naší cestě je všude plno. Tato bývalá vojenská silnice byla postavená koncem 30. let, konkrétně v roce 1938, kdy byla tato oblast součástí Itálie. Pro veřejnost  byla upravena a otevřena koncem 80. let minulého století.

Mangart Road

Jsme na vrcholu, část cesty na vrchol je uzavřená kvůli padajícímu kamení. Zaparkovat není kam, všude je plno a tady se teprve ukazuje, kdo je dobrý řidič. Trochu smutná groteska, když paní s autem to  při parkování na potřicáté vzdává.

Ajka si jako vždy poradí a tak si  aspoň na chvíli užíváme krásný výhled na údolí Log Koritnica ve Slovinsku a na jezera Fusine v Itálii na sever. Nezdržujeme se zde dlouho, protože auta stále přijíždějí a rády by jsme před cestou domů ještě stihly koupání v řece Soče /Grand Canyon of Soca/.

 

Mangart Road

Silnice je otevřená od května do konce listopadu, ale vždy záleží na povětrnostních podmínkách. Proto je potřeba před cestou zjistit zda je otevřená.

Mangart Road

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *