• Menu
  • Menu

SMRT v muzeu

Výstava v Národním muzeu

Výstavy v Národním muzeu probíhají i přesto, že se jeho hlavní budova stále opravuje. Největším tahákem letošního roku je cyklus výstav s názvem „Smrt“. Ten probíhá během celého roku na několika místech po celém městě. Hlavní výstava je ale umístěna v Nové budově Národního muzea od 20. 3. do 8. 11. 2015.

Jenže Národní muzeum neukazuje Smrt jako strašáka na konci cesty. Právě naopak. Výstava sice naláká na téma, ale jeho zpracování je na hlubší rovině, než jak je v současné době prezentováno. Pokud se zaměříte na celý název výstavy: „Smrt, nevšední představa o životě“, dojde vám, že exhibice nechce návštěvníka šokovat (i když to občas nezáměrně dělá). Její tvůrci si kladli za cíl spíše poukázat na smrt jako přirozenou součást života. Což jednoho potěší, druhého zklame a možná i nudí.

Výstava začíná tématem „Život a smrt v historii Země“. Mezi exponáty této části patří paleontologické objekty ze sbírek Národního muzea, ale také popisy a rozbory různých „příčin smrti“ (vzniku) jednotlivých zkamenělin. Dozvíme se, jak a za jakých podmínek jednotlivé typy zkamenělin vznikly, ale také něco málo o práci paleontologů při jejich odkrývání a práci celkově.

Výstava SMRT
Výstava SMRT

Pohřbívání

V další části se výstava zabývá přírodou. Konkrétně rozebírá potravní řetězce. Od producentů se dostáváme i k nástrojům smrti, které využívají k lovu predátoři jak ze zvířecí, tak rostlinné říše. Drápy, bodce a jedy střídá kapitola s názvem „Pohřbívání“. Úvod této části nese motto: „Kdo jste Vy, byli jsme i my, a kdo jsme my, budete i Vy“ Jak z názvu vyplývá, exponáty této části se skládají z rekonstrukcí jednotlivých typů hrobů a kultů pohřbívání v průběhu věků.

Podoby smrti

Velmi zajímavou částí je oddíl s názvem: „Podoba smrti“. Jedná se o úsek, který rozebírá války, epidemie a smrtelné nemoci, způsoby poprav ve středověku, sebevraždy a vraždy. Exponáty k tomuto oddílu jsou velmi různorodé- od proděravěných či nemocí deformovaných lebek, přes různé mučicí nástroje, po sbírku vražených nástrojů.

Výstava SMRT
Výstava SMRT

Pohřební rituály

Poslední kapitola se zabývá tématem „Vyrovnávání se se smrtí a pohřební rituály“. Její součástí je historické shrnutí péče o umírající, jejich příprava na smrt a vyrovnávání se příbuzných s odchodem milovaných lidí. To vše rozebráno z pohledu různých kultur a časových období. V této části na vás čekají exponáty jako pohřební oděvy, kříže, k poslechnutí jsou i různá requiem, nechybí ani hudební nástroje a pohřební kočáry s rakvemi.

Do Nové budovy Národního muzea se dostanete velmi jednoduše veřejnou městskou dopravou. Stačí vystoupit na stanici metra A a C – Muzeum. Výstava má otevřeno každý den kromě středy od 10:00 do 18:00. První středu v měsíci je otevřeno od 10:00 do 20:00, další středy od 9:00 do 18:00. (více informací na www.nm.cz)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *