Moderní město
Valencie se nachází přibližně 350 km na jih od Barcelony. Leží v průmyslové oblasti na „Pobřeží pomerančového květu“ (Costa del Azahar) a s počtem obyvatel okolo 1 milionu se řadí mezi tři největší města ve Španělsku.

Valencie, stejně jako téměř všechny významnější města ve Španělsku, byla založena v době starověké Římské říše konkrétně v roce 138 př. n. l. a stejně jako i ostatní města byla v 8. století obsazena Araby. Ti si zde udrželi nadvládu až do 13. století, kdy král Jakub I. Aragonský dobyl město zpět pro Křesťany.
V současné době je Valencie moderní prosperující město, které má hodně co nabídnout. Pokud jste milovníky umění, budete z tohoto města nadšeni. Právě v této metropoli se kloubí tradiční španělské umění s novou moderní architekturou. Historické centrum není nijak obrovské, a proto pokud máte tak jako my pouze jeden den na návštěvu, určitě stihnete navštívit všechny důležité historické památky. Dobrým výchozím bodem je Radniční náměstí (Plaza del Pais Valencia), na kterém se nachází mnoho kavárniček a obchůdků nejen se suvenýry. My jsme si koupili alespoň zmrzlinu ve zdejší zmrzlinárně, kde měli tolik druhů, že mi trvalo hodnou chvíli, než jsem se rozhodla kterou si objednat. Richard si koupil s příchutí Cheese cake, která byla tak odporná, že ji nakonec musel vyhodit.

Z Radničního náměstí se můžete vydat romantickými historickými uličkami ke Katedrále, hned vedle ní se nachází chrám Virgen de los Desamparados (Panny Marie Opuštěných, která je současně patronkou města). Daleko zajímavější je ovšem Llotja de la Seda – burza hedvábí, která byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Je čestnou reminiscencí na zlatý věk valencijské prosperity. Za návštěvu stojí i místní market, kde se nachází něco okolo 1300 stánků se vším možným zbožím.
Druhou tvář města, tu moderní, můžete obdivovat ve Městě umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Jedná se o futuristický komplex budov, který se stavěl mezi léty 1991 – 2005. Za celým projektem stojí španělský architekt Santiago Calatrava, a pokud vás zajímá moderní architektura, rozhodně toho místo musíte navštívit! Hodiny a hodiny budete obdivovat stavby, které jsou domyšleny do posledního detailu. Ze statiky těchto budov se vám možná udělá nevolno, protože nebudete tak zcela chápat, jak je možné, že stavby ještě stojí a vypadají tak, jak vypadají.
A co vlastně v celém parku můžete navštívit? V budově L´Hemisféric připomínající obrovskou škebli (1300×200 m) je umístěno kino IMAX. Můžete zde navštívit filmy s historickou, biologickou nebo astronomickou tématikou.
V další budově – ve Vědeckém muzeu prince Filipa se můžete interaktivním způsobem naučit něco nového o vývoji života na Zemi. Z Umbracula budete mít výborný výhled na celý komplex. Tento skleník bez skel (byla by zbytečná v místním klimatu), je moderní interpretací zimní zahrady. Navíc v sobě ukrývá typické druhy z oblasti okolo Valencie. Poslední stavbou je Palác umění, který slouží převážně k baletu nebo k hudebním představením. Je tu i menší sál pro komorní hudbu a divadlo nebo venkovní galerie, která pojme na 2000 návštěvníků.
Valencii můžete navštívit v rámci některého z místních festivalů, které se zde konají prakticky po celý rok nebo v průběhu každoroční Velké ceny Formule 1. Na své návštěvě nezapomeňte ochutnat paellu – tradiční rýžový pokrm s masem, připravovaný na velké pánvi.
Přidat komentář