• Menu
  • Menu

Srbsko – v údolí Berounky

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Srbsko – v údolí Berounky

Mazi vápencovými skalami v Srbsku

Mezi Karlštejnem a Berounem se nachází obec Srbsko. Její  část (ta větší) se nachází na levém břehu Berounky , druhá část na pravém břehu , a podél Bubovického potoka. Hluboké údolí, táhnoucí se v korytu řeky Berounky  mezi  prvohorrními vápencovými skalami, zde vytváří romantické a neopakovatelné místo pro návštěvníky Srbska a  vodáky, kteří se splavují poklidným , místy zalesněným a divočejším  kaňonem  vzpínajícím se nad řekou. Přes Berounku je v Srbsku vybudovaná lávka, kterou se ze Srbska dostanete na pravý břeh, kde se nachází železniční frekventovaná trať Praha – Beroun. Srbsko – tradiční horolezecká oblast, hojně navštěvovaná lezci z Prahy, se nachází blízko obce . Cesta kolem skal je velmi frekventovaná a při hezkém počasí přelidněná chodci, cyklisty, kočárky, dětmi, psy, bruslaři…, v sezóně asi i projíždějícími loděmi a je potřeba se obrnit trpělivostí a dávat pozor na možný úraz. V Srbsku se můžete občerstvit v několika hospůdkách, posedět a piknikovat  u řeky. Celé okolí Srbska je poseto vápencovými jeskyněmi , které  byly využívány člověkem již v době kamenné. Největší  z nich je jeskyně Barrandova.

Toto malebné údolí a další objekty v tomto regionu jsou i vyhledávanými místy pro filmaře. Do Srbska je možno zvolit cyklistickou stezku, romantickou cestu vlakem , můžete přijet autem  na motorce anebo jít pěšky. K blízkým skalám vede cesta, nyní i průjezdná pro cyklisty, pro kočárky a zčásti pro bruslaře. Idylické by bylo projít si tuto krásnou trasu kolem skal , tiše pozorovat  horolezce na strmých skalách nebo pozorovat hladinu tekoucí Berounky. Prostředí je tak romantické , ale ty zástupy lidí…

Srbsko
Srbsko

 Po stopách českých králů – kaňonovité údolí Berounky sevřené mezi skalami v minulosti neumožňovalo spojení Srbska s Berounem. Železnice na pravém břehu byla zprovozněna v r. 1862. Po levém břehu se mohlozačít chodit po zprovoznění lomů v okolí a po regulaci řeky v r. 1908. První lom byl otevřen v roce 1882 firmou Tomáškem mezi Srbskem a Karlštejnem. Ve většině lomů se těžilo do poloviny 20.stol.

Na levém břehu řeky mezi Srbskem a ústím Kačáku je evidováno na 65 jeskyní . Všechny jeskyně v ČR jsou chráněny zákonem. Na skalnatých stráních se zachovaly rozsáhlé plochy skalních stepí a lesostepí s bohatou květenou a zvířenou . Zdejší oblast byla zařazena do soustavy chráněných území Evropské unie Natura 2000.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *