• Menu
  • Menu

Štědrákova Lhota

Po zelené turistické značce od penzionu Panorama  jdeme na vyhlídku Rovinka. Rozkvetlé louky a pastviny kolem  a  pohled do kraje je opravdu nádherný. Jen chvílemi je potřeba koukat pod nohy. Vedou tady i trasy pro dobytek a tak mlasknutí  by nemuselo býti zrovna výhrou v loterii. Krajinou i okolím jsme nadšeni. Nahoru trvá cesta asi půl hodiny. Zelená značka pokračuje dále na Bohdíkov. My se přes pastviny vracíme zpět k chatě.

vyhlídka Štědrákova Lhota

Rekreační osada Štědrákova Lohota se nachází 6 km od Rudy nad Moravou. Leží v údolí Hostického potoka.  Zároveň je její administrativní součástí. Jméno Sczedrákow, později Štědrákova Lhota, odvozuje místní lid od jména správce rudského panství Štědráka, který prý dal prvním osadníkům Lhoty dřevo na stavbu domků a lhůtu na splacení dluhů vrchnosti Vesnice má rozlohu téměř 500 ha. Domy jsou rozprostřeny kolem potoka a silnice, která vede od Hostic.  Několik usedlostí a statků se nachází v kopcovitém terénu nad obcí.

Štědrákova Lhota

Poprvé je obec uváděná v r. 1397. V minulosti se mnoho obyvatel obce věnovala pálení dřevěného uhlí v milířích pro železné hamry v okolí Rudy nad Moravou.

Štědrákova Lhota

Kaple sv Fabiána a Šebestiána

V obci stojí kaple sv Fabiána a Šebestiána. Kaplička byla postavena v roce 1911. Kaple i se hřbitovem byla slavnostně vysvěcena 15. června 1913 raškovským farářem Josefem Špalkem za velké účasti věřících a duchovenstva z celého okolí. Kamenný kříž stojí před kaplí. V obci je několik roubených staveb z 19. století.

kaple sv Fabiána a Šebestiána

Lyžování

Ve Štědrákové Lhotě se nachází dva lyžařské areály s umělým zasněžováním. Svahy nad obcí se šplhají až nad 700 metrů. Skiareál Panorama (3x vlek, 4x sjezdovka) a Skiareál Turek (4x vlek, 4x sjezdovka).

Štědrákova Lhota

Uprostřed vesnice je turistická ubytovna Lesanka.. Ve vesnici je obchod se smíšeným zbožím. Dopravní spojení do obce je zajištěno autobusem. Nejbližší železniční stanice je 3 km vzdálená Komňátka.

Štědrákova Lhota

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *