• Menu
  • Menu

Svatá Sára- Maries de la Mer

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Svatá Sára- Maries de la Mer

Svatá Sára  – patronka cikánů 

Podle první provensálské legendy, byla Sára služebnicí Marie Jakubky (sestry P.Marie) a Marie Salome (matky apoštolů Jana a Jakuba), které s dalšími postavami z Nového zákona uprchly ze Svaté země na člunu bez plachet a kormidla, až jejich loďka přistála nedaleko ústí řeky Rhóny .
Druhá legenda však praví, že tzv. Černá Sára , pocházela ze vznešeného cikánského rodu a vládla svému lidu , který se usadil u ústí řeky Rhóny do moře. Tato Sára žila ve stejné době jako Marie a spatřila jako první loď ve vlnách a pomohla prchajícím vystoupit na břeh. Sama málem přišla o život. V zoufalství hodila své šaty do moře a to se záhy uklidnilo. Za odměnu ji zachráněné ženy pokřtily a obrátily na křesťanskou víru.

Svatá Sára – Maries de la Mer

Černá Sára je jedinou „svatou“ pro většinu Romů

Socha Černé Sáry má několikero šatů a je umístěna v kapli. Každý rok, počátkem léta, přijede statisíce Romů z Evropy do malého městečka na pobřeží jižní Francie, mnohačlenné rómské rodiny přijíždějí v karavanech, v autech, někteří bydlí v kempu na okraji města. Uprostřed města v tyto vyroste tržiště, kde se ženete vše. Centrum města je pak dále obklopeno muzikanty, kteří hrají dlouho do noci. Talisman se sv. Sárou vám zaručí šťastný život.¨

Následující den pak pokračují tradiční obřady spojené s uctíváním, modlením a všeobecným objímáním, zdravením..

Svatá Sára – Maries de la Mer
Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.