Hrad Kašperk, Čeňkova Pila a Jezerní slať
Je léto, a celý týden včetně víkendu, má být velké vedro. Krkonoše tentokrát vyměníme za Šumavu. S Doctorem se těšíme na prima výlety i na avízované ubytování v šumavských lesích. Je čtvrtek a po dobré snídani vyrážíme. Cílem jsou Kašperské hory, z Prahy je to něco málo přes 2 hodiny.
Hrad Kašperk
Zastavujeme na parkovišti pod hradem Kašperk. Na ubytování je to už kousek a času máme ještě dost. Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách a nabízí prohlídky, které vás seznámí s jeho bohatou historií. Po turistické značené cestě, která vede převážně lesem, do kopce , jsme na hoře asi za ¾ hodiny /1,5 km/. Cestou jsou i krásné výhledy a my docela často zastavujeme a kocháme se. Na nádvoří, kam se dostanete zdarma i se psem, je docela živo.
Po dosažení hradu vás čeká nádherný výhled na okolní krajinu. Na prohlídkový okruh nejdeme, i tak je to tady moc fajn. Na nádvoří hradu Kašperk i na prohlídkové okruhy je možný vstup se psem na vodítku.
Ubytovaní jsme v chatě Kačerov, rezervaci jsem udělala přes Booking.com. Chata je opravdu uprostřed lesů s výhledem do krajiny. Kolem chalupy jsou louky. Milá paní recepční nás ubytuje. Jdeme ještě na procházku, pak večeře 2 malé pivka a jdeme do hajan. Já jsem utahaná a Doctor taky.
Čeňkova pila
Vstáváme brzy a jdeme na procházku, venku s výhledy je přenádherně. Po snídani než začne velké teplo /i tady na Šumavě/ jedeme do malebné osady Čeňkova Pila, kde jsem byla před mnoha lety. Čeňkova Pila je pro turisty oblíbené místo v romantickém údolí řeky Vydry při soutoku s Křemelnou , 6 km od Kašperských hor. Název osada získala po pražském podnikateli Čeňku Bubeníčkovi, který tady po lesní kalamitě v roce1863, vybudoval pilu a sklad dřeva.
Zaparkujeme u hydroelektrárny MVE Vydra a jdeme příjemnou procházkou přes most, který se klene nad řekou Vydrou, k technické památce Čeňkova pila.
Ráda bych si dala kávu a tak cestou zastavujeme u Kafírny Čeňkova Pila. Je brzy a tak je ještě zavřeno. Před penzionem je jezírko. Nemohu Doctora udržet, chce tam hned skočit. Jdu se zeptat personálu, který sedí venku. Koupání máme dovoleno a tak nedříve Doctor a pak i já se noříme do vody.
Po osvěžující koupeli jdeme kolem vodního kanálu, kolem nádherně upravených domků míjíme Smetanův smrk až k Čeňkově Pile. Vodní elektrárna je dodnes v provozu. K přívodu vody se využil původní náhon, prodloužený o dřevěný přivaděč – vantroky, čímž se dosáhlo desetimetrového spádu. Nikde nikdo, sejdeme až k soutoku řek Křemelná a Otava přímo pod pod pilou. Nádhera. Jdeme pak ještě podél řeky a pak se vracíme.
Jezerní slať
Cestou ještě zajedeme na Kvildu na výborné kafíčko do Kvildy Café a odtud ještě jedna zastávka u Jezerní slati. Parkujeme na malém parkovišti u silnice Horská Kvilda. Trochu bojuji se zaplacením parkovného on-line. Je to jen krátká procházka, pes na vodítku může také. Na slať vede 1,4 m široký, pohodlný chodník na jeho konci se mezi klečí otevře nádherný pohled na horské vrchoviště. Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání. Byla vyhlášena rezervací již v roce 1933. Výměra činí 208 ha, průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m a nejvyšší mocnost 7,6 m. Přes slať vidíme zvláštně špičatý vrchol Antýglu (1 253 m). V blízkosti povvalového chodníku je umístěna vyhlídková věž, která bohužel není přístupná. Vedou na ni několikery prudké schody.
Stezka je opět vybavena informačními prvky objasňujícími vznik slati a částečně popisujícími její současnou floru a faunu.
Po krásnem výletě se vracíme zpět na ubytování.
Přidat komentář