U hranic s Jordánskem na jihu Sýrie leží Bosra. O její existenci najdeme zmínku již v egyptských pramenech z dob faraónů Tuthmose III. a Achnatona někdy kolem roku 1300 př.nl. V 1.stol. byla Bosra krátou dobu hlavním městem Nabatejského království. Prosperitu a slávu získala Bosra ve středověku, kdy toto město leželo na významné trase poutní cesty do Mekky. Bosra patřila i mezi důležité obchodní zastávky Hedvábné stezky / trasa z Indie do Číny)…
Citadela s divadlem byla postaveném ve 2. století. Citadela je rozložená kolem antického divadla , které dokázalo pojmout až 15 000 diváků. Divadlo je zahloubené do svahu a tak vás na místě překvapí , že zde spatříte gigantickou stavbu. Opevnění bylo stavěno postupně od vlády Unmajovské a Abbasovské dynastie , přes vládu Fátimovvců v 11.století až po vládu Ajjúbovců, ze jejíchž vlády byly přestaveny a dostavěny části zničené za křižáckých válek (1140 a 1183). Kruhová stavba je spojena silnými zdmi prostoupenými 8. věžemi. Ve dvou z nich jsou nyní zřízena muzea : archeologie a lidové kultury a tradic. Celé opevnění a divadlo je labyrintem chodeb, schodů, vyvýšenin, obrovských sloupů a tajuplných zákoutí a zřícenin…
Islámská historie praví, že v Bosře potkal poustevník Buheira karavanu s Mohamedem ben Abdulláhem, kterému předpověděl, že se stane prorokem.
Bosra stojí na ruinách velkého římského města. V Bosře se také nachází Omarova mešita postavená chalífem Omarem , který Sýrii dobil v roce 636. Dále zde najdete nejstarší klášter ze 4. století , katedrálu, nabatejský oblouk a sloup (pozůstatky vstupu do paláce), dvě vstupní brány ve starém městě : bránu luceren a bránu větrnou, zbytky starých lázní… Po městě můžete použít jízdu kočárem nebo na velbloudovi..
Přidat komentář