• Menu
  • Menu

Krak des Chevaliers , Sýrie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sýrie » Krak des Chevaliers , Sýrie

Hrad rytířů, kost v hrdle muslimů – UNESCO

Kal´at al-Husn impozantní a jeden z nejzachovalejších opevněných hradů v Sýrii se nachází  na východ od města Tripolisu , nedaleko hranic s Libanonem  směrem  do Bejrútu a ke Středozemnímu moři, v oblasti Hómský gubernát, 65 km od města Homs. Původně zde byla pevnost vystavěná emírem z Aleppa r.1034 .

Johanité od r. 1144, kdy jim pevnost daroval hrabě z Tripolisu Raimond II , přestavěli a rozšířili pevnost a vybudovali zde největší křižáckou pevnost ve Svaté zemi.  Řád Johanitů  založil jako řád rytířů  v roce 1099 Raymund de Puy . Řád Johanitů ( v současnosti  nazývaný Maltézský řád) existuje dodnes a jeho sídlo je v Římě a v St.Angelo na Maltě.. Hrad vybudovaný křižáky měl za úkol střežit cestu k moři , kontrolovat oblast Hómského jezera na východě včetně rybolovu a kontrolovat pohyb muslimských vojsk přicházejících z vnitrozemí. . Z vojenského hlediska předčil   Krak des Chevalier mnoho hradů vybudovaných ve stejnou dobu na západě.

Crak de Chveliers
Crak de Chveliers

Paleta  kultur a civilizací ,  které  působily na Blízkém východě , je otisknuta v architektuře Krek des Chevaliers. Najdete zde styl románský i gotický .  Kolem hradu vybudován vodní příkop s padacím mostem. Hrad s opevněním má rozlohu 3 ha.

V roce 1169 zničilo hrad zemětřesení , hrad byl znova opraven. Na jeho financování se částečně podílel i Český král   Vladislav II, který s tímto řádem udržoval přátelské vztahy. Vladislav II se i sám účastnil 2. křižácké výpravy do Svaté země.

V této oblasti dodnes mimo muslimů žijí obyvatelé na kterých je patrno křížení s křižáky, mají někteří světlé vlasy a modré oči…

Crak de Chveliers (6)

 

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *