• Menu
  • Menu

Babiččino údolí je romantické i v zimě

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Babiččino údolí je romantické i v zimě

Tam, kde se povídka stává realitou

Babiččino údolí, tento malý kousek země je pro mě osobně symbolem mých dětských let. Výlety se školou nebo s mojí rodinou do Babiččina údolí vždy končily krásným dnem.

Božena Němcová: Babička

Místo, do kterého je zasazen román Boženy Němcové „Babička“ se nachází poblíž rozkošného zámečku v Ratibořicích ve Východních Čechách. Zde také bydlela dle spisovatelky paní kněžna se svým dvorem a květinovou výzdobou všech místností. Dle románu provoněly luční květy, pivoně a růže každičký pokoj a zahalily tak paní kněžnu do jakéhosi oparu jemné vůně.

Údolí řeky Úpy, která protéká celým povídkovým krajem, je romantické, pohádkové a zasněné. V létě, kdy je největší teplo a sluneční paprsky přímo bodají do zátylku, se malé děti i s rodiči brouzdají na jezu říčky. Voda tu je opravdu studená a v teplech velmi osvěžující.

STARÉ BĚLIDLO
Staré bělidlo v zimě

Staré bělidlo

Říčka protkává celé údolíčko a tak se dostává i k Starému bělidlu, které je asi nejnavštěvovanější stavbou celého poutního místa. Domek u Viktorčina splavu je známý pobytem Boženy Němcové a především velkou částí odehrávající se povídky. Nedaleko stojí i pomník babičky se psy. Místo střetávání ztracených turistů a fotografování se.

Pomník

Babiččin pomník se sochami,  jeho autorem je známý akademický sochař Otto Gutfreund. Postavy měly budit dojem, že se navrací ze zámku na Staré bělidlo; pozdvižené hlavy dětí pak měly jakoby vyhlížet první hvězdy. Sochařovou inspirací byly údajně renesanční náhrobky lobkovických dětí. V roce 1920 se poklepání nazákladní kámen zúčastnil i Alois Jirásek. Roku 1921 byl zde natočen první němý fil Babička.

pomník: Babička s dětmi
pomník: Babička s dětmi

Vrby

Potok, který se vine při levé straně pěšiny, je lemován vrbami. Můj otec mi říkával, že do vrb se šeptávala tajemství a schovávali se v nich dobří duchové. Asi nemyslel zrovna vodníky. Tady je vykotlaných vrb několik a malé děti rády zaběhávají do kmenů a ztrácejí se tak svým rodičům. Zdejší mlýn, který je opět při cestě, má zajímavou expozici a samotná budova je prostě překrásná. Samozřejmostí jsou i dobové kostýmy zdejších průvodců. Překrásné zdobené šaty dvořanů či prosté sukýnky pobíhajících dětí vnesou atmosféru povídky do každého srdce.

Na Starém bělidle
Na Starém bělidle

Melancholická nálada údolíčka je nejkrásnější brzy ráno, kdy návštěvník schází od ratibořického zámku do krajiny pokryté mlhou, vonící kosenou trávou a kvetoucími bylinami. Není divu, že si Božena Němcová pro svou knihu vybrala zrovna toto místo. Jeho atmosféra doslova pohltí turisty. Všudypřítomný klid rušený jen povykováním dětí, poníci s mrňousi na zádech, psi honící se po louce…. Nedělní odpoledne jako vyšité.

V sezóně

Zdejší restaurace nebo stánek s občerstvením vám nabídnou i něco k snědku a můžete zde schladit své nohy po projížďce na kole. Babiččino údolí je spojené se sítí cyklostezek ve východočeském kraji a září jako jeden z hlavních turistických cílů, proto byste jej ani vy neměli vynechat.

zimní foto: Andrea Schlitzová

 

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *