• Menu
  • Menu

Thajsko a Vietnam 12 – Koh Lipe

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko a Vietnam 12 – Koh Lipe

Na kajaku k thajské princezně

Ráno se chvíli sluníme a koupeme na naší pláži Sunrice Beac, holky si půjčují kajak s cílem doplout na pláž Sunset Beach u bývalého resortu Fishery bay, kde jsme před lety trávili 2 x 14 dní.

Voda i život pod vodou je tady přeci jenom o něco veselejší než na ostrově Koh Ngai. Jejich kajakový nápad se úplně nezdařil, takže nakonec pádlovala Ajka sama proti vlnám a holky šly buď po pláži nebo plavaly za ní. O kus dále, za nádhernou pláží  pod Mountain Resortem pak přistály na Sunset Beach.

Sunset Beach před lety

Fischery Bay

Celý bývalý  objekt Fishery Bay vypadá, že je v dost desolátním stavu. Restaurace, kde dělali ta nejskvělejší thajská jídla, ryby i skvělé palačinky stojí téměř stále na svém místě a nejsem si jistá, jestli je funkční. Teď tu  leží  pár beden a je zavřeno.  Naše rákosové chatky, s tím nejúžasnějším výhledem na moře a protilehlý ostrov Rawi,  kterých tu bylo za útesem 8, jsou nenávratně pryč.

rákosové chýše Fishery Bay – nyní zbourané

Lipe Island Marine Fisheries Management Unit

V lese jsou stále betonové domky i muzeum rybářství. Muzeum vypadá, že je i funkční. Resort patřil /a možná stále patří/  vládě. Pamatuji, že sem rádi jezdili vládní úředníci.  Káj, který resort, se voji ženou provozoval, s nimi dlouho do noci povídal /pili a kouřili hašiš, co já vím/. Káj byl veselý a dobrý společník, trochu divoký, až z něj někdy šel strach. Dozvěděla jsem se, že umřel….

Lipe Island Marine Fisheries Management Unit
Per Royaal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn´s Building

Na špičce nad útesem, jen kousek nad místem, kde jsme bydleli, je v oplocené zahradě domek fialové barvy, který zde byl před několika lety postaven pro thajskou  princeznu Maha Chakri Sirindhorn. Nyní je opuštěný a prý se prodává.

Princezna Maha Chakri Sirindhorn

Jeho Královský Majestát Princezna Maha Chakri se narodila 2. dubna 1955 v Bangkoku. 5. prosince 1977 jí Král udělil titul „Somdech Phra Debaratana Rajasuda Chao Fah Maha Chakri Sirindhorn Rathasimakunakornpiyajat Sayam Boroma Rajakumari“. Princezna, velmi oblíbená ve své zemi, je vzdělaná žena, ovládá několik světových jazyků, mluví anglicky, francouzsky, německy, čínsky, ovládá i latinu. Princezna je skvělá ve hře na tradiční thajské hudební nástroje a na trubku. Je bakalářkou umění a historie na Umělecké  Fakultě.Titul, Doctor of Philosophy Degree in Educational Development na Srinakharinwirot University, jí byl udělen v roce 1986, a další…

Sunset Beach

Nevelká pláž na severozápadě ostrova. Pláž s bílým pískem, šnorchlování a výlety na okolní ostrůvky, v minulosti  téměř bez lidí. Na mořské  výlety  jsme jezdili se skvělým Thajcem Sipem.

Sipe

 Západy slunce tady byly vždy krásným zakončením dne. Seděli jsme vždy buď v restauraci nebo jen tak na pláži dlouho do noci, pak přes malý lesík klopýtali do našich rákosových domečků, ach… To už je historie, ale pozorovat z útesu nebo z pláže západ slunce byl a je  tady vždy zážitkem. I při naší současné návštěvě jsme tady západ slunce, spolu s mnoha dalšími návštěvníky ostrova, pozorovali. Škoda jen, že i pláž je dost zaneřáděná odpadky.Na pláž se dostanete buď pěšky přes ostrov /15 minut/ nebo lodí.

západ slunce Sunset Beach Koh Lipe

Thai Thai Restaurant

Na doporučení „našeho“ Thajce jdeme do pravé thajské restaurace, která není na Walking street. Vyhýbáme se rikšám, zastavujeme v potápěčském centru, kde si Ajka s Terkou zarezervovaly potápění. V příjemné obyčejné restauraci jsme si daly opravdu výtečné jídlo, papaya salát, nudle, rybu. Vše včetně velice milé obsluhy a drinků za slušnou cenu.

restaurace Thai Thai Koh Lipe
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *