• Menu
  • Menu

Thajsko a Vietnam 22 – Khao Phanom Bencha NP

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko a Vietnam 22 – Khao Phanom Bencha NP

Huai To Waterfall, Krabi

Zastavujeme u návštěvnického centra na malém parkovišti.  Odtud pak  je přístup  ke dvěma vodopádům a dvěma okružním cestám. Hned u parkoviště jsou nádherné vzrostlé a staré stromy. Pokračujeme k vodopádu Huai To Waterfall, pohodlná cesta se později mění v dost strmé stoupání, v některých místech je potřeba se přidržet upevněných lan.

Huai To Waterfall

Vodopád má pět kaskád  s výškou 80 metrů. Pokud cestu zdoláte odměnou vám je, možnost vykoupat se v jedné z tůní pod vodopádem. Koupání  a  padající vody, která má obrovskou sílu, jsme si náramně užily. Bylo tu jen několik turistů a zážitek parádní. Je odtud i moc pěkný výhled na spodek vodopádů a část  národního  parku.  Vodopád je hlavní atrakcí parku.

Huai To Waterfall

Huai Sakhe Falls

Za restaurací  je další  třístupňový vodopád. Přístupný  je pár stovek metrů.  Na cestě k tomuto vodopádu je vidět impozantní velký strom s gigantickými kořeny.

Khao Phanom Bencha National Park

Národní park Khao Phanom Bencha

Národní park Khao Phanom Bencha (thajský: อุทยานแห่งชาติ เขาพนม เบญจา) je národní park v provincii Krabi v Thajsku. Park je pojmenován podle  pohoří Khao Phanom Bencha a je chráněnou oblastí panenského deštného pralesa a vzácné divoké zvěře.

Khao Phanom Bencha se nachází  25 km severně od města Krabi a zahrnuje části okresů Krabi, Khao Phanom a Ao Luek. Park je velký je 50km2, nejvyšíím vrcholem parku je 1397 metrů , vrchol hory Khao Phanom Bencha, který  je silně zalesněný a  cesta sem je možná na vícedenním treku.

Khao Phanom Bencha National Park

V parku je zastoupeno mnoho druhů stromů, najdete tady teak, takian, Dipterocarpus alatus, Lagerstroemia, Magnolia champaca a Parkia speciosa. V nižších výškách se nacházejí palmy Calamus a bambus.

Park je domovem několika stovek různých druhů ptáků a několika zajímavých druhů plazů. Je možné, že se zde nachází velmi vzácný  pták Pita Gurneyova (Hydrornis gurneyi – je drobný  pěvec z čeledi pitovití (Pitidae) a rodu Hydronis) 

K živočišným druhům patří leopard zakalený, veverka sumatranská, tapír, černý medvěd  a jelen myší. V parku sídlí četné druhy opic, jako je langur, gibbon obrovský a makak bahenní.

Traily

Existují dva hlavní okruhy: Dogslide Trail  a  Nature Trail. Oba treky začínají vedle návštěvnického centra, stejná stezka jako k vodopádům a rozdělena ve dvou opačných směrech asi 1,5 km do stezky ve výšce asi 340 metrů. Čím déle od stezky, tím strmější a obtížnější se tam  dostanete. Doporučuje se chodit po těchto trasách pouze velmi zdatným turistům a doporučuje se vzít s sebou alespoň 2 nebo 3 láhve vody.

Huai To Waterfall

Nature- trail. Celá stezka od začátku do konce je dlouhá cca 4,2 km., přestože na začátku je cedule 1,6 km (asi na vrchol..) Jedná se o vyšlapanou pěšinu s prudkým stoupáním a posléze i s prudkým klesáním. Rozhodně je nutné mít dobré obutí.

Khao Phanom Bencha National Park
Kemp a restaurace

Přímo vedle návštěvnického centra se nachází restaurace  a malé kempovací místo. V parku je možnost i omezeného ubytování  v několika bungalovech s ventilátorem nebo klimatizací. Bungalovy lze rezervovat předem.

Khao Phanom Bencha National Park
Khao Pheung CaveShow

Prostorná jeskyně se stalagmity a stalaktity, která se nachází méně než 2 km jihozápadně od návštěvnického centra, administrativně mimo park. Jeskyně má dva vedle sebe vchody ne příliš daleko od sebe, má mnoho větších a menších komor. Sledování značek v jeskyni povede komorami a ven z druhého výjezdu. V jeskyni najdete netopýry, žáby a gekony.  Jeskyně je přístupná krátkou strmou skalnatou stezkou.

Vstupné

Vstupné pro cizince činí 100 THB pro dospělé a 50 THB pro děti, za auta se platí 30 THB. Otevírací doba je od 8:30 do 16:30 hodin denně a po celý rok včetně svátků.

Doprava

Kdo parku nejezdí hromadná doprava. Dojet sem se na skútru, taxikem nebo půjčeným autem.

Khao Phanom Bencha National Park

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *