• Menu
  • Menu

Thajsko a Vietnam 23 – Nejen za slony na Krabi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko a Vietnam 23 – Nejen za slony na Krabi

Maharaj Food Market Krabi

Dnešní ráno začínáme na ranním tržišti /Morning Market/.  Tržiště se nachází ve na Thanon Si Sawa.  Ve vrchním patře budovy je parkoviště. Před více jak deseti lety byl tento oblíbený trh pouze venkovní, dnes je tržiště ve velké hale.  Scházíme od parkoviště, když se před námi otevře pohled na barevné mraveniště. Nevím,  na co dříve koukat.

Maharaj Food Market

 Zelenina, ovoce, kokosové koláčky, lepkavá  sladká rýže zabalená v banánovém listí, květiny, ryby, maso, citrónové trávy vyšší než půl metr ve snopech jak obilí, druhy zeleniny a ovoce, které ani neznáme,  rybí omáčky, rýže, kokosové mléko.

Maharaj Food Market

Úžasné. Chceme posnídat nějakou thajskou polévku. Je nutné si pospíšit. Vaří se pouze ráno. Nechceme masový vývar, u jedné z Thajek mají i zeleninový vývar, řekneme, co vše v polévce chceme mít, jestli nudle, rýži, koriandr, ach to je dobrota! Sedíme spolu s Thajci u dlouhých stolů. Je to zážitek /jestli to před odjezdem stihneme, tak sem určitě ještě zajdeme! /. Prodávající jsou muži i ženy, převažují muslimské ženy.

Maharaj Food Market

Dobře naladěné a najedené jedeme na  výlet. Cílem jsou sloni.

Krabi Elephant Sanctuary

Vzpomínáme na dobu před 15 lety, kdy jsme Krabi /po tsunami/ navštívili poprvé . Holky byly malé a na slony vzpomínají  dodnes. Koupání , jízda i krmení byla tenkrát pro ně zážitkem. Přijíždíme do  míst, které je domovem pro staré a nemocné slony.

Krabi Elephant Sanctuary

Je zde nová budova, nikde nikdo a tak se vydáváme k řece, kde sloni jsou. Někdo na nás křičí ať  jdeme pryč. Vracíme se ke vstupu a čekáme, že se tady někdo objeví. Přijíždí auto a vystupuje průvodce. Co prý tady děláme a jestli máme rezervaci?  Nemáme.  Kde prý máme taxi? Nemáme, přijely jsme samy půjčeným autem. Na dotaz , jestli se můžeme aspoň podívat na slony u řeky, dostáváme zamítavou  odpověď. Jsme smutné, průvodce někam volá a že prý můžeme s nějakou skupinou odpoledne. Ukazuje cenu, cena nás šokuje, nechce se nám čekat ani tolik platit. Odjíždíme.

Krabi Elephant Sanctuary

Sloni jsou směrem  k vodopádům Huai To Waterfall v NP Khao Phanom Bencha. Návštěva a  koupání ve vodopádech patří  k velmi příjemným zážitkům.

Krabi Elephant Care House

Jedeme o několik kilometrů dále. Tady přeci musí být také sloni. Zastavujeme na malém parkovišti v lese. Běží k nám thajská dívenka. Ptáme se jí, kde můžeme vidět slony. Ukazuje o kus dále. Říká, ať slonům koupíme banány. Jak rády! Bereme banánové trsy a  jdeme za ní. Ke slonovi přichází mahut /asi její tatínek/. Zážitek, slon je moc přátelský a holky jsou šťastné jak blechy.

Krabi Elephant Care House

Na malé zastávce u silnice fotíme šňůry s visícími plachtami kaučuku.

Na našem hotelu si dáváme rychlou sprchu, dnes je významný den. Téměř po 15 letech se setkáme s naším báječným přítelem a průvodcem Karimem. Výběr restaurace necháváme na něm a už se nemůžeme dočkat.

Krabi Town Night Market

Krabi Town Night Market

Po  cestě ještě  stihneme večerní market.  Kousek od sochy kraba je vytvořena pěší zóna  s asi 50 stánky, kde se  prodává  široká škála produktů a pouliční jídlo. Tyto trhy  byly  zahájena v roce 2013.  Návštěvníci mohou  nahlédnout do života  jižního Thajska, tady mohou vidět místní řemeslníky a umělce, kteří sem přicházejí, aby představili své výrobky.

Krabi Town Night Market

Ruan Thip restaurace

Trochu máme ze setkání s Karimem po tak dlouhé době obavy. Když se však zjeví, je to ten usměvavý kluk s velkým charismatem. Byl to také Honzův přítel a myslím, že i on je tady někde s námi.

Ruanthip restaurant Krabi

Thajská restaurace, místo kam chodí hlavně Thajci, skvělé místo na setkání a skvělé místo na jídlo, skvělé s Thajcem, který  ví, co nám objednat a čím nás může ještě thajská kuchyně překvapit.  Ochutnáváme kraby, šneky zeleninu, kapradiny, mořské chaluhy. Vyprávíme a je to krásný večer.

Ruanthip restaurant Krabi

Báječné i proto, že majitel je kamarád Karima a obsluha se činí.  V každém případě jsme si to moc užili!

Rády by jsme další den jely do NP Khao Sok, kde nám před lety dělal průvodce právě Karim. Je skvělé, že Karim má  volno. Přemluvíme ho, aby se ubytoval v našem hotelu a že ráno společně vyrazíme.

Holiday Station Hostel Krabi

Holiday Station Hostel Krabi

Přicházíme k našemu ubytování a Karimovi svítí očka a říká „páni do téhle budovy jsem  jako malý kluk chodil do kina“! Není to úplně obvyklé, ale my bydlíme  opravdu v bývalém kině.  Karim nám vypráví, že v té době, kdy sem chodil,  byli velmi chudí a maminka mu dala 100 BTH na kino /to byly velké peníze/ a on je v kině ztratil.  Musel se vrátit po tolika letech právě sem, aby konečně tuhle černou můru z dětství zapomněl.

Karim

Karim bydlí v jedné z kukaní bez okna /nic teda pro mne/ pro jednu osobu přímo v sále . Před spaním sedíme na chodbě s velkými schodišti, okny sem vane vánek a my si vyprávíme a nějakých 15 let jako by nebylo. Dobrou noc!

Holiday Station Hostel Krabi

2-hvězdičkový Holiday Station Hostel se nachází v centru města Krabi. Vyznačuje se příjemnou  atmosférou.  V hotelu je celkem 16 pokojů s klimatizací. My bydlíme ve sdíleném pokoji pro 4. A protože jsme čtyři  tak ho sdílíme samy. Kousek od pokoje je několik sprch a toalet. K dispozici je  fén, toaletní potřeby, ručníky. Vše čisté. Na chodbě je k dipozici pračka. U recepce je na stolku možnost si udělat kávu a čaj. Hotel nás nadchl svou  polohou, atmosférou i historií. Hosté mohou využívat bezplatné parkování. Do města je to pěšky kousek. Na ulici jsou obyčejné i dražší restaurace, kde se dá dobře najíst. K nočnímu marketu  je to odtud 20 minut. 251/1 Uttarakit Road, Krabi, Thailand

Holiday Station Hostel Krabi

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *