• Menu
  • Menu

Toťák – čedičový lom

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Toťák – čedičový lom

Čedičový lom Toťák u Kosmonos blízko Mladé Boleslavi slouží k rybolovu i ke koupání. Vodní nádrž se nachází na okraji obce Bradlec, okolo je zástavba. Ty domy  v blízkosti, trochu narušily naše zkušenosti z koupání v lomech. Ale možná to je jenom závist. Dům na protějším břehu má schody přímo do vody, ach!

Nevíme, jak o víkendu nebo v sezoně, ale my jsme si užily úžasné koupání samy. Parkování je možné přímo u lomu, kde je i malá písečná pláž,  okolo travnatý břeh. Dále už je nádrž obklopena hustou vegetací i rákosem. Vstupů do vody je zde více, ale to už s větší opatrností.

lom Toťák, Bradlec

Toťák má maximální hloubku 6 metrů a jeho rozloha je necelý 1 ha. Koupání v lomu je zdarma a na vlastní nebezpečí!

lom Toťák

Vedle lomu se nachází sportovní areál, kde je tenisový kurt a hřiště na volejbal, nohejbal, plážový volejbal, fotbal a basketbal

čedičový lom Toťák

Soukromý rybářský revír

Co se týče rybolovu, najdou zde rybáři kapra, pstruha, amura , štiku i candáta. Tento lom zarybněním přizpůsobuji především vláčkařům a muškařům.

čedičový lom Toťák

Čedič

Západní část výšiny – bradlecká plošina (nejvyšší bod 314 m n. m.), je oddělena od východní části mělkým sedlem s dálnicí D10. Je hustě zastavěná, leží zde obce Bradlec a Kosmonosy. Celá bradlecká plošina je tvořena čedičem, který zde byl těžen ve třech lomech. V tom nejjižnějším sídlí obalovna a není veřejnosti přístupný, ostatní dva jsou zatopené a slouží jako rekreační objekty Švarďák a Toťák. Vytěžený čedič byl také použit na stavbu zdi zdejší zaniklé obory (zbytky zdi se dochovaly na západní a severní hranici obory).

Příště ještě prozkoumáme větší z čedičových  lomů Švarďák, který má rozlohu téměř 2 ha.

čedičový lom Toťák

Bradlec

Velmi nás překvapila zastavenost a rozvoj obce. Ale obec je na krásném místě, výhledy na Jizerské hory, Krkonoše i České středohoří a rozhodující je také její malá vzdálenost od Mladé Boleslavi.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *