Bruslí celé Česko
Lednová zima s teplým začátkem, deštěm a záplavami rozlila řeky a potoky nejen do polí a luk, ale voda se někde přiblížila i do městských parků, mezi domy i dětská hřiště. Následující tuhý mráz pak proměnil krajinu i zástavby ve velká i malá kluziště. Je pozitivní, že tolik lidí i dětí vyráží ven a užívá bruslařské radosti. V každém městě a obci vznikly malé a upraveně kluziště. Je jedno jestli jdete na placený stadion nebo do přírody, všude musíte být opatrní a dbát na bezpečnost. Užívejte dokud to paní Zima dovolí.

Obora Poděbrady
Vstupujeme do přírodního území lužního lesa, Fričova parku, známého pod názvem Obora. My jsme vyzkoušeli klouzání /protože jsme neměli brusle/, s opatrností prošli kolem Havířského kostelíka a pak s údivem pozorovali scenérie kolem. Stromy a keře vystupující z ledu. Kolem nás děti, pejsci, mladí, senioři. Někteří v ladných bruslařských figurách, jiní s nosem u země. Radost a energie vtiskla místu punc originality. Moc jsme si to užili.

Historický park má výměru více jak 15 ha. Obora byla založena rozhodnutí císaře Ferdinanda I. Již v roce 1548 pro chov daňků a exotické zvěře. Časem se proměnila v pěkný dubový les, ohrazený dřevěným plotem, ve kterém se pohybovalo až 400 daňků. Zajímavostí je, že sem v roce 1684 byli dopraveni tři velbloudi – jejich chov zanikl bez potomků. V roce 1742 se stal z obory les, jenž se na počátku 20. Století proměnil v lesopark, který byl oficiálně pojmenován Fričův park, po známém lesnickém odborníkovi, lesním radovi Ing. Janu Fričovi, zakladateli Zemědělského a lesnického muzea v Praze. Oboru zpřístupnil 5. Června 1908 kníže Filip Arnošt z Hohenlohe-Schillingfurstu, tehdejší vlastník knížecí obory.

Její otevření souviselo se zahájením provozu poděbradských uhličitých lázní, dále také s vysvěcením Knížecích lázní a otevřením výletní restaurace (Obora) postavené ve švýcarském hrázděném stylu. Za restaurací se ještě o něco dříve vybudovalo letní sokolské cvičiště, které se později změnilo na fotbalové hřiště, kde působil klub S.K. Lázně Poděbrady, dnes Slovan. Sportovním výkonům často přihlížel, a nejednou provedl i slavnostní výkop, Vlasta Burian.

V třicátých letech minulého století se Obora stala vyhledávaným místem poděbradských občanů i lázeňských hostů s pravidelným nedělním koncertem v hudebním pavilonu. V době po druhé světové válce a následných společenských změnách se lesopark postupně udržovat a v posledních letech se již pouze prováděla lesnická činnost v rozsahu nahodilé těžby. Změna správy Obory umožňuje navázat na revitalizaci území kolem Havířského kostelíka/2013/ a vrátit oboře původní tvář lesopark, s možností trávení volného času.
Text: město Poděbrady
Přidat komentář