• Menu
  • Menu

Obora Poděbrady

Bruslí celé Česko

Lednová zima s teplým začátkem, deštěm a záplavami rozlila řeky a potoky nejen do polí a luk, ale voda se někde přiblížila i  do městských parků, mezi domy i dětská hřiště. Následující tuhý mráz pak proměnil krajinu i zástavby ve velká i malá kluziště. Je pozitivní, že tolik lidí i dětí vyráží ven a užívá bruslařské radosti. V každém městě a obci vznikly malé a  upraveně kluziště.  Je jedno jestli jdete na placený stadion nebo do přírody, všude musíte být opatrní a dbát na bezpečnost. Užívejte dokud to paní Zima dovolí.

bruslení v Telči foto Monika Semotánová

Obora Poděbrady

Vstupujeme do přírodního území lužního lesa, Fričova parku, známého pod názvem Obora. My jsme vyzkoušeli klouzání /protože jsme neměli brusle/, s opatrností prošli kolem Havířského kostelíka a pak s údivem pozorovali scenérie kolem.  Stromy a keře vystupující  z ledu. Kolem nás děti, pejsci, mladí, senioři. Někteří v ladných  bruslařských figurách, jiní s nosem u země. Radost a energie vtiskla místu punc originality. Moc jsme si to užili.

bruslení Poděbrady

Historický park má výměru více jak 15 ha. Obora byla založena rozhodnutí císaře Ferdinanda I. Již v roce 1548 pro chov daňků a exotické zvěře. Časem se proměnila v pěkný dubový les, ohrazený dřevěným plotem, ve kterém se pohybovalo až 400 daňků. Zajímavostí je, že sem v roce 1684 byli dopraveni tři velbloudi – jejich chov zanikl bez potomků. V roce 1742 se stal z obory les, jenž se na počátku 20. Století proměnil v lesopark, který byl oficiálně pojmenován Fričův park, po známém lesnickém odborníkovi, lesním radovi Ing. Janu Fričovi, zakladateli Zemědělského a lesnického muzea v Praze. Oboru zpřístupnil 5. Června 1908 kníže Filip Arnošt z Hohenlohe-Schillingfurstu, tehdejší vlastník knížecí obory.

bruslení Poděbrady

Její otevření souviselo se zahájením provozu poděbradských uhličitých lázní, dále také s vysvěcením Knížecích lázní a otevřením výletní restaurace (Obora) postavené ve švýcarském hrázděném stylu. Za restaurací se ještě o něco dříve vybudovalo letní sokolské cvičiště, které se později změnilo na fotbalové hřiště, kde působil klub S.K. Lázně Poděbrady, dnes Slovan. Sportovním výkonům často přihlížel, a nejednou provedl i slavnostní výkop, Vlasta Burian.

bruslení Poděbrady

V třicátých letech minulého století se Obora stala vyhledávaným místem poděbradských občanů i lázeňských hostů s pravidelným nedělním koncertem v hudebním pavilonu. V době po druhé světové válce a následných společenských změnách se lesopark postupně udržovat a v posledních letech se již pouze prováděla lesnická činnost v rozsahu nahodilé těžby. Změna správy Obory umožňuje navázat na revitalizaci území kolem Havířského kostelíka/2013/ a vrátit oboře původní tvář lesopark, s možností trávení volného času.

Text: město Poděbrady

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *