• Menu
  • Menu

El Paso – nejstarší trampská osada v Brdech

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » El Paso – nejstarší trampská osada v Brdech

Trampská osada El Paso  Eldorádo..

Sbírání hub a krásná procházka brdskými lesy nás zavedla až do romantického místa trampské osady El – Paso. Po milé rozpravě s dvěma usedlíky  v lese, v blízkosti Eldorada,  a s jejich souhlasem jsme mohli, jinak  uzavřenou osadu na pár chvil navštívit. Jezírko pokryté lekníny, kolem dokola malé chatky, posezení , kamenné zídky , krásný totem….a hlavně pocit, že jste v jiném světě.

V jedné chatičce nad jezírkem, nás oslovila starší dáma s psíkem stojící na terase, a tak jsme se mohli dozvědět o osadě i trochu z jejich života. Do osady, mimo doby, kdy je více sněhu, se jezdí celoročně, není zde elektřina ani vodovod. Voda z čistého jezírka slouží jako užitková voda, také  k osvěžujícím koupelím v letním období. Je zakázáno používat jakékoliv mycí a chemické prostředky. Nádobí se myje popelem. Ptali jsme se jestli zde spí, když je mráz. Paní nás uzemnila krásnou odpovědí  „ my spíme i  v – 20  venku“ , jsme trampové a já i ve svém věku spím pod širákem! No, tak to klobouk dolů.  Ještě zmínka, že v tomto krásném lomu, by rád natočil něco režisér Troška a  protože nehceme dál rušit klid osadníků s díky a pozdravem odcházíme.

Trampská osada El Paso v Brdech

Eldorádo, Sacramento, El Paso a El Toro

Osada,  která na Brdech asi patří k nejstarším. Letovká skála  – místo, někdy označované též jako Bílá skála, východně od Haloun svažující se k údolí Moklického potoka. V letovské skále byl provozován lom do začátku 20. století, v roce 1921 se do lomu provalila spodní voda. Jezírko, které zde vzniklo lákalo a láká trempy dodnes.

Trampská osda El Paso v Brdech

 

Osadu založili tři osadníci z bývalé osady Westendv roce 1923.  Nejstarší bouda-chata (při vstupu první vpravo) je postavena v roce 1925, nese jméno EL PASO (podle které se osada jmenuje). První písemný záznam o pronájmu prostoru je z 8. 3. 1925. Do roku 1935 byla chata pouze přízemní, pak bylo přistaveno podkroví. Poslední postavená chata (nad jezírkem a na ní nápis POST OFFICE) je z roku 1953.

Osada  EL PASO /ELDORADO se budovala společnými silami  postupně. Od trampů  jsme se dozvěděli, že první osadníci, sem tahali hlínu v pytlích na zádech, díky tomu zde byla vytvořena plocha (hliněné molo) , které umožňovalo vstup k jezírku. Kolem  jezírka si postupně osadníci budovali sruby. Srub jednoho ze zmiňovaných trempů byl postaven v roce 1936…

Trampská osada El Paso v Brdech

Brdská zimní armáda

Kousek nad chatou EL PASO (poblíž chaty s názvem “Post offis”) na plácku vznikla “Brdská zimní armáda” pod velením gen.Packarda a Brochese. Chodili na pivo k “Zrzavému paviánovi” do Haloun. Také (dle sdělení první majitelky) občas spali, hlavně v zimě, na chatě EL PASO.

Pomník J. Maršálka

Nad lomem najdete pomník J. Maršálka z roku 1918.

pomník J. Maršálka – Trampská osada El Paso v Brdech
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů