• Menu
  • Menu

Z Jarova na Závist

Oppidum Závist

Les i celá příroda se pomalu, ale jistě, probouzí ze zimního spánku. Je tedy nejvyšší čas vyrazit na první jarní výpravu. Vystupujeme z Posázavského Pacifiku, spoje Českých drah číslo 9057, na zastávce Dolní Břežany-Jarov a volíme modrou značku Klubu Českých turistů. Ocitáme se v části Přírodního parku Střed. Čech. Jsme na jižním okraji Prahy, odkud park směřuje lesními partiemi přes Závist, Zvolskou homoli a Zahořanské údolí až k Petrovu.

Dolní Břežany-Jarov

Károv a Károvské údolí

Hned na úvod nás čeká ostré stoupání. Už po zdolání asi 500 metrů vzdálenosti  nám jsou ovšem odměnou nečekané výhledy do údolí řeky Vltavy. Protože v první části výletu se striktně nedržíme značené cesty, spolehlivým průvodcem je nám aplikace Mapy.cz od Seznamu. Po návštěvě vyhlídky, ležící mimo turistickou značku, dále procházíme osadou Zálepy a odtud klesáme lesními pěšinami až k Lhoteckému potoku. Putujeme smíšeným lesním porostem, oblastí Károv. Všude kolem nás je vidět pučící stromy a množství lesního kvítí, prvních poslů letošního jara.

Vyhlídka nad Jarovem

Lhotecký potok nás přivádí do Károvského údolí, odkud se už držíme žluté značky. Ta nás vede od potoka směrem nahoru podél rozsáhlých roklí, kde to místy vypadá, že tady nezasáhla lidská ruka. Dojdeme k budovám Archeologického ústavu AV. Teď už je to jen pár kroků k bývalému keltskému oppidu Závist.

Oppidum Závist

Oppidum Závist

Závistské oppidum leželo na vrchu Hradiště nad bývalým soutokem Vltavy a Berounky u Zbraslavi. Bylo největším keltským oppidem v Čechách i ve Střední Evropě. Plošina byla osídlena už od doby bronzové, dále na přelomu doby halštatské a doby laténské v první polovině 6. století př. n. l., kdy se ve střední části vrchu usídlili první Keltové, a posléze v 2. a 1. století př. n. l.. Rozloha oppida se během staletí měnila a nakonec přesáhla sto hektarů. Archeologové zde v rozsáhlém výzkumu objevili stopy mnoha obytných a užitkových staveb. Odhalili také několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Celé sídlo mělo optimální polohu. Všude kolem byla úrodná půda, vedla tudy významná obchodní stezka a bylo tu i naleziště zlata. Podrobnosti o zdejším osídlení i o životě a umu původních obyvatel nám přibližuje naučná stezka, vybudovaná v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa.

Oppidum Závist

Pro sestup z Hradiště dále sledujeme žlutou turistickou značku, jež nás zavede zpět na vlak, jen ne do Jarova, ale do stanice Praha-Zbraslav. Na celou dnešní výpravu je potřeba se vybavit vlastním občerstvením. Po  cestě nepotkáme žádnou osvěžovnu. Snad jedině na závěr cesty je blízko nádraží Zbraslav otevřeno výdejní okénko. Nachází se na Stezce Svobody 1938-1945, nedaleko mostu Závodu Míru.

Na trase výletu míjíme mnoho cyklistů, takže je potřeba dávat pozor na cestu. Na Závisti to v jarních dnech o víkendu často vypadá jako „na Václaváku“ v normálních časech, takže je třeba zvážit čas a den výletu. Nicméně stojí to za návštěvu.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *