• Menu
  • Menu

Dolejší rybník – Tchořovice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Dolejší rybník – Tchořovice

Přírodní rezervace 

Blatné pokračujeme dále směrem na Tchořovice. Obloha se temně zatáhla. U Dolejšího rybníka hledáme nějaký kemp, kde by jsme mohli přespat. Jedem asi 1 km kolem rybníka. Přijíždíme  k mlýnu, který stojí u hráze. Venku se setmělo, když vjíždíme na hráz. Dále už nedojedeme. Proudy vody se řítí na naše auto. Hřmí a blesky nad rybníkem hrají pekelnou  hru. Máme v autě spaní, tak to je záchrana. Nepřetržitě leje 2 hodiny a s pak přestávkami celou noc. Strachy toho moc nenaspím, co kdyby se protrhla hráz, prochází mi hlavou .

Dolejší rybník Tchořovice
Dolejší rybník Tchořovice

Ráno vysvitne slunce a začíná koncert – ptačí koncert. Kachny se šikují do geometrických obrazců. Obrovské kaluže vody na hrázi rybníka ukazují, že lilo opravdu vydatně. Na hladině rybníka se odráží slunce a kapři se předvádějí ve skocích nad hladinu. Mlask, mlask.  Kapr je  tady nejhojněji chovaná ryba a je i ve znaku obce Tchořovice. Na druhé straně vidíme část vesničky Tchořovice.

Přírodní rezervace a evropsky významná lokalita –  Dolejší rybník

Obcí protéká Smolivecký potok, který ve Tchořovicích vytváří dva rybníky – Hořejší a Dolejší. V blízkosti se dále nachází Pálenecký potok, který se vlévá do řeky Lomnice nad Dolejším rybníkem. Rybník je velký 30 ha, z velké části obrostlý stromy. Nádhera. Rybník Dolejší /i Hořejší/ jsou vybudovány na řece Lomnici, kde byly vystavěny roku 1544.

Dolejší rybník Tchořovice
Dolejší rybník Tchořovice

Rybník /s ochranným pásmem/ je přírodní rezervace /č.965. Rezervací je Dolejší rybník od 1.12.1985. Od 16. srpna 2011 došlo ke zvětšení rozlohy území ze 6,2064 ha na současných 6,49 ha. Kolem území se nachází ochranné pásmo o výměře 2,59 ha. V roce 2004  bylo území zařazeno mezi evropsky významné lokality. Na jižním břehu Dolejšího rybníka je velmi zachovalá rašelino-slatinná vegetace. Rostou zde ohrožené a chráněné druhy ostřic (Carex limosa, Carech lasiocarpa, Carex diaandra). Z dalších rostlin jsou to např. rozpuk jízlivý, záběhlík bahenní , vachta trojlistá a další.

západ slunce Dolejší rybník
západ slunce Dolejší rybník

Podtchořovický mlýn

Podtchořovický mlýn – mlýn  bez funkčního vodního motoru se nachází na  samotě na  hrázi Dolejšího rybníka. Mlýn je postaven  na Smoliveckém potoce.

Blatenská rybniční soustava

Dolejší rybník – vodní plocha 30 ha, Hořejší rybník – vodní plocha 22,4 ha, Nový rybník – vodní plocha 28,0 ha, Starý rybník – vodní plocha 28,9 ha, Radov – vodní plocha 47,3 ha, Kaprov – vodní plocha 3,8 ha, Jezárko – vodní plocha 3,8 ha,Vitanovy – vodní plocha 14,1 ha, Hadí rybník – vodní plocha 10,9 ha

Dolejší rybník Tchořovice
Dolejší rybník Tchořovice

Ornitologové, Festival ptactva a Vítání ptačího zpěvu

Ornitologové provádí monitorování výskytu ptactva na Blatensku a jeho okolí. Dlouhodobý odborný výzkum CES spočívá v pravidelných celoročních odchytech a kroužkování ptactva. Festival ptactva se pak pravidelně pořádá v říjnu. Součástí jsou vycházky s  pozorováním ptactva. Určené pro všechy, kteří mají rádi přírodu

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *