• Menu
  • Menu

Turyňský rybník – výlet se psem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Turyňský rybník – výlet se psem

Podzim

Do Tuchlovic jsme jeli pro krouhané zelí a k Turyňskému rybníku to je pár kilometrů. Parkujeme na jednom z parkovišť, které jsou zde hlavně asi pro rybáře. Při procházce jsme potkali  rybářů docela dost. Škoda jen, že počasí nebylo úplně ideální. Obloha se zatáhla a chvílemi spadlo i pár kapek. Jen několik zabarvených javorů dává tušit, že podzim je tu.

Turyňský rybník

Turyňský rybník

Největší rybník o rozloze 43 ha na Kladensku. Průtočný, na potoce Kačáku (Loděnice) mezi Kamennými žehrovicemi a Srby. Založen zřejmě již ve středověku, v roce 1853 zrušen a  vysušen na louky.

V roce 1948 po velké povodni byly louky zaplaveny. Kvůli poddolování celého území se již místo nedalo odvodnit. Hráz byla opravena  a v roce 1956 byl rybník obnoven. Dnes je rybník částečně využíván k rekreaci.

Turyňský rybník

Vede zde naučná stezka.

Záplavy – Drvotova stezka

Přírodní rezervace  o rozloze  23,3 ha vyhlášená v r 1985. Chráněná je severní část vodní nádrže – Turyňského rybníku a přilehlá bažina u vtoku potoku Kačáku. Břehy zarůstají rákosím. Území je důležité jako hnízdiště ptactva a tahová zastávka – ze vzácných druhů  tu lze pozorovat čírku obecnou, čírku modrou, lžičáka pestrého, rákosníka velkého. Z obojživelníků tady žije mj. Kuňka obecná. Lokalitu přibližuje naučná stezka Drvotova stezka, dlouhá 11 km /začátek  nádraží v Srbech nebo Kamenných Žehrovicích/.

Turyňský rybník

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *