• Menu
  • Menu

Údolí Černé Desné

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Údolí Černé Desné

Podzim v Jizerských horách

Všichni asi pevně věříme, že i v tomto roce ještě přijde babí léto. Nicméně podzim se nezadržitelně blíží a já si vzpomenul na jednu loňskou, docela vydařenou výpravu. Bylo to na přelomu října a listopadu, když železniční oř zastavil na nádražíčku Dolní Polubný. Jednou ze zajímavostí tohoto místa je, že se tady natáčelo několik scén filmu Věry Chytilové Kalamita. Sestoupil jsem k hlavní silnici, ke kulturnímu domu Sklář, odkud se vydávám po červené turistické značce. Ta kopíruje tok řeky Černá Desná.

Údolí Černé Desné

Černá Desná

Černá Desná pramení uprostřed Jizerských hor mezi Černým vrchem a Jizerou. Asi 5 km nad městem Desná byla na jejím toku vybudována vodní nádrž Souš. Z jejího jižního konce pokračuje jedna z nejdivočejších českých řek do míst, která jsou od 1.července 2013 vyhlášena přírodní památkou. Nese název Údolí Černé Desné. Vodní tok tu vytváří nepřeberné množství peřejí a vodopádů. Nemůžeme minout ani několik skalních hrnců a kotlů, vymletých vodou v žulovém podloží. Hned čtyři vodopády se pyšní vlastním jménem. Jedná se o Plotnový, Dlouhý, Bukový a Hrncový vodopád.

Údolí Černé Desné

Fuchsův kříž

Kousek nad městem narazíme také na jeden z pomníčků Jizerských hor. Fuchsův kříž připomíná tragickou událost ze zimy 1912. Tehdy vedla přes řeku lávka, ze které spadl do rozvodněného koryta devítiletý chlapec Adolf Fuchs. Kdosi mu sice pomohl ven z vody, ale hoch na následky těžkého podchlazení a různých zranění nakonec nepřežil a 25.ledna zemřel v tanvaldské nemocnici.

Fuchsův kříž

 

Příjemnou procházkou zalesněným údolím kolem zmíněných vodopádů se ocitám až u nádrže Souš. Cestou se nabízí množství krásných scenérií, vykreslených rozsáhlou paletou podzimních barev. Zpátky se dá dostat autobusem, ovšem doporučuji si vyhledat přesné časy odjezdu ze zastávky Desná, Souš. Alternativou je buď ta samá cesta zpátky, a nebo modrá turistická značka, vedoucí kolem Desenského vrchu až do Desné.

Údolím Černé Desné

 

Město Desná

Jestli zbudou ještě nějaké síly a vůle, tak určitě stojí za návštěvu dvě významné stavby přímo ve městě. První je Riedlova vila, postavená jako honosné sídlo v letech 1893-1894. Dnes tu sídlí desenské muzeum a informační turistické centrum, kde se dá domluvit návštěva Riedlovy hrobky. Tu v roce 1890 nechal vystavět, v tehdy velmi oblíbeném, novogotickém stylu významný sklářský podnikatel Wilhelm Riedel. Jsou v ní uloženy ostatky několika příslušníků početné rodiny Riedelů.

Riedlova vila
Podzim v Jizerských horách

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář