Jihovýchodním směrem od hlavního města Prahy najdeme obec Senohraby. Leží na mezinárodní silnici I/3 a zároveň na železniční trati Praha- České Budějovice. Prosluly jako jedno z oblíbených letovisek poblíž Sázavy již za první republiky. Dodnes tu stojí řada rekreačních vil, které dávají vzpomenout na tehdejší dobu. Asi 2 km od centra obce, na soutoku Sázavy a potoku Mnichovka, najdeme zříceninu hradu Zlenice a také bývalé říční lázně s plovárnou. Senohraby jsou dnes nedílnou součástí mikroregionu Ladův kraj. Vystupujeme z vlaku linky S9 a vyrážíme na výlet.
Údolí Mnichovky
Mnichovka, chcete-li Mnichovický potok, než se jeho tok setká se Sázavou, vytváří romantické údolí. Vede tudy Naučná stezka Vodnické vycházky. Ta je zaměřena na historii míst, kudy zrovna procházíme, tudíž je možnost se dozvědět mnoho zajímavého o samotných Senohrabech, místních názvech i o historii zdejšího sportu. V neposlední řadě se nám rozšíří povědomosti o fauně a floře, která nás na naší výpravě obklopuje. Na jednom zastavení narazíme i na Husův kámen. Jedná se o pamětní desku, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí kazatele a reformátora Mistra Jana Husa v roce 1915 vytvořil sochař Vladimír Astl. Jelikož jsme ale v Čechách, spatříme pouze kopii desky, protože originál byl v roce 2011 odcizen.
Jdeme dál podél potoka, slyšíme jen zurčení vody, šumot lesa. Sem tam nějaká ta chatka. Občas potkáme člověka, který venčí svého čtyřnohého miláčka, nebo toho, který si vyrazil jen tak se proběhnout, či se projet na kole.
Po celé trase je možné se zastavit na několika odpočinkových místech, takže i putování s malými caparty se dá v pohodě zvládnout.
Zřícenina hradu Zlenice
Přicházíme ke skalnatému ostrohu, kde přes vzrostlé stromy lesa spatřujeme zbytky hradu Zlenice. Přejdeme nově postavený most přes Mnichovku a vystupujeme nahoru, do nitra zříceniny, až na samý vrchol skalního masivu. Kromě výhledu na okolo tekoucí Sázavu můžeme obdivovat a hlavně si domýšlet, jak asi vypadal hrad, který byl pravděpodobně postaven začátkem 14. století. O přesné historii hradu se dá dopátrat na internetu mnohé. Jenže jakmile nějakou informaci najdu, tak další odkaz ji zase popírá. O to více Hláska, jak se zřícenině hradu Zlenice lidově říká, láká k návštěvě. Trocha pomoci k představě, jak to zde vypadalo pomáhají ilustrované naučné desky v areálu hradu nebo například některé z obrázků Josefa Lady, jenž zlenický hrad používal jako oblíbený motiv svých maleb.
Říční lázně
Díky Spolku pro senohrabskou plovárnu a přívoz došlo na koNci devadesátých let minulého století k postupnému obnovování a zvelebování oblíbené prvorepublikové plovárny a lázní v podhradí Hlásky. Plovárnu a lázně ve své době hojně využívala nejen pražská smetáNka a honorace, ale i několik mimořádných osobností té doby. Namátkou například spisovatelé Max Brod, Frank Kafta, Franz Werfl, známí prvorepublikoví herci Vlasta Burian, Hugo Haas či Jiřina Šejbalová a mnoho dalších.
V současné době tady, za normálních okolností, funguje skvělé posezení u občerstvení z Baštírny, možnost koupání, přívoz na opačný břeh k Hotelu Kormorán, lázně a další radovánky.
Zahájení letošní sezony mají naplánováno na 10. dubna 2020. Co se do té doby stane je, bohužel, ve hvězdách.
Přidat komentář