• Menu
  • Menu

VASA – jediná dochovaná loď na světě ze 17. století

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švédsko » VASA – jediná dochovaná loď na světě ze 17. století

Vasamuseet 

VASA  – válečná loď, které se velikostí nevyrovnala žádná jiná ! Můžete spatřit unikátní umělecké dílo a  unikátní loď, na které je zachováno 95% původních částí . Loď , která je zdobená stovkami vyřezávaných soch.

Vasamuseet- loď Vasa
Vasamuseet- loď Vasa

Plout na této lodi bylo snem každého námořníka a válečného bojovníka v dobách třicetileté války. Stavěla se v letech 1626 až 1628. Obrovská loď byla postavená pod vedením holandského stavitele Henrik Hybetssona . Loď byla postavena na příkaz švédského krále Gustava II Adolfa .Na lodi pracovalo na 400 lidí – řemeslníci různých profesí, řezbáři, tesaři truhláři , kováři , výrobci plachet…stavba trvala 2 roky , vážila 1200 tun,  loď  měrila 52 metrů od lodního koše k e kýlu a 69 metrů  (příď – záď) mimo tří stěžňů mohla rozvinout 10 plachet

Ztroskotání lodi – nově postavená loď vyplula z přístavu ve Stockholmu 10. srpna 1628. Jméno Vasa dostala podle vládnoucí dynastie Vasa. Po vystřelení slavnostních salv z postranních děl , velký vítr zapříčinil náklon lodi, poprvé se ještě vzpřímila , další poryv větru však lod´položil na bok  a otvory pro děla vnikla do lodi voda , vše proběhlo velmi rychle. Loď s sebou vzala pod vodu i možná 30 členů posádky….

Loď měla patřit mezi hlavní lodě švédského námořnictva. Loď měla plout k úhlavnímu nepříteli číslo 1. do Polska.

Vasamuseet- loď Vasa
Vasamuseet- loď Vasa

Proč se loď , která právě vyplula potopila ? Důvodů je zřejmě více – plány lodi byly během stavby změněny, na palubě bylo více děl než bylo obvyklé, loď mela vysokou nástavbu a dvě paluby pro děla, loď , která nesla 120 tun zátěže , přesto byla loď  příliš vratká.

Soukromý průzkumník jménem Andrés Franzén je pak uváděn jako znovuobjevitel lod Vasa.Byl to člověk, kterého od dětství fascinovaly vraky v blízkosti rodného domu….v roce 1956 pak objevil loď  s názvem VASA !

Loď po dlouhých přípravách byla vytažena z vody 24. dubna 1961. Zároveň s lodí bylo vytaženo přes 14 tis. předmětů ze dřeva , z toho 700 soch, které zobrazují biblické hrdiny, lvy mořská stvoření , římské vladař… každá část , každý předmět , každá kost utopených námořníků  včetně jejich věcí ( našly se pozůstatky 12 námořníků), má svou historii a svůj příběh.

V potopené lodi se našlo šest nepoužitých plachet, při jejich vytažení byly tenké a křehké jako pavučina. Dnes jsou zakonzervované a patří k nejstarším dochovaným plachtám

na světě.

Experty byla vypracována metoda pro její ochranu a údržbu. Jako prostředek ochrany byl zvolen polyetylen glykol (PEG) , voskový produkt, který je ve vodě rozpustný a dřevem prostupujeme pomalu a postupně nahrazuje vodu. Tato „ impregnace“  lodi a všech dřevěných předmětů trvala mnoho let.

Další nemalý úkol byl všechny předměty poskládat do původní podoby, loď nebyla jenom válečným objektem, loď byla i plovoucím palácem. Sochy byly pozlacené i nabarvené křiklavými barvami a jejich účelem byla oslava, kultura  a síla švédského panovníka

Zachovat v dobrém stavu loď i nadále je snahou dalšího výzkumu.

takhle se žilo na lodi VAsa
takhle se žilo na lodi VAsa

 Muzeum leží  vpravo  od mostu Djurgardsborn na švédském ostrově Djurgárden. Ostrov je navštěvuje  každý rok milióny lidí a loď Vasa se řadí svojí výjimečností k nejnavštěvovanějším turistickým unikátům na světě.

Muzeum Vasa obsahuje dalších 9 výstav, které se týkají tohoto tématu, můžete zde shlédnout film, který je přeložen do 16 jazyků , dále se zde nachází obchod a luxusní restaurace .

Když už se rozhodnete park Djurgárden  navštívit , nenechte si  mimo muzea Vasa ujít návštěvu Skanzenu (první muzeum na světě  pod širým nebem), Junibacken  (postavy oblíbené spisovatelky Astrid Lingrenové), zábavný park  Grona Lund a další…

Adresa : Galarvarvsvagen 14, Stockholm. K muzeu se dostanete pěšky asi 10 minut  od stanice metra Karlaplan nebo asi 30 minut z hlavní vlakové stanice ve Stockholmu, další možnost je bus nebo dojet lodí ze Slussen/Gamla stan a z Nybroplan v létě.

Vasamuseet- loď Vasa
Vasamuseet- loď Vasa

Otevřeno : 2.1 – 31.5.

                1.9. – 30.12.

                10.00 – 17.00

         Stř: 10.00 -16.00

                  1.6. – 31.8.

                8.30 – 18.00

                   31.12.

                10.00 – 15. 00

 

Vstupné : dospělí 130SEK

                 Děti : zdarma

                 Studenti : 100 SEK

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *