• Menu
  • Menu

Vodopád Tännforse – cínový vodopád

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švédsko » Vodopád Tännforse – cínový vodopád

Švédská Niagara

Největší švédský  volně padající vodopád Tännforse  a peřeje na řece Indasalven, láká turisty už od  dob, kdy sem  král Karel XIV Johan ( Bernadotte) otevřel cestu, psal se rok 1835. My jsme vodopád navštívili v červnu, počasí nebylo úplně ideální. Nádherné scenérie tu najdete po celý rok, krásné  jsou  třeba v zimním období, kdy voda zamrzá. Barevná škála oranžové až rudě karmínové pak potěší oko fotografa při západu slunce. Hřmící vody padají a stékají do jezera Öster-Noren v Áre.   Nejenom vodopády, ale i nádherné okolí a krásná příroda jsou silným zážitkem. Řeka Indasalven pramení  ve Skandinávských horách. Síla vody, ideální pro vybudování vodní elektrárny , naštěstí nebyla určujícím bodem pro realizaci. V roce 1971 bylo okolí vodopádů vyhlášeno přírodní rezervací.

Švédská Niagara- vodopád Tännforsen
Švédská Niagara- vodopád Tännforsen

Vodopády Tannforsen – vysoké 38 m a široké 50 m, plocha padající vody je cca 1900 m2, nejvíce vody pak spadne v období měsíců květen a červen, kdy protéká vodopádem 400 m3 vody/s, nejméně pak v prosinci až únoru. Největší průtok si vodopády připsaly  v roce 1995, při jarní povodni, kdy množství vody bylo 740 m 3/s. Bylo spočítáno, že řítící voda by dokázala během 15 minut zatopit Globe arénu ve Stockholmu.

Tannforsen leží v severním kraji Jamtland ve Švédsku. Vodopády se nacházejí nedaleko Are ( asi 22 km).

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů