• Menu
  • Menu

Vavřinecký rybník

Rybníky na Kutnohorsku

Největší rybník (71,16 ha) na Kutnohorsku mezi východním okrajem obce Vavřinec a železniční tratí Kolín – Ledečko 3-4 km ssz. od Uhlířských Janovic. Dokončen na Výrovce v roce 1472, hráz je v koruně dlouhá 450 m a zadržuje 1,11 milionu m3 vody, délka vzdutí dosahuje 1,6 km, vodní plocha měří 71,6 ha. Slouží především k chovu ryb. Při březích jsou rozsáhlé porosty rákosu. V rybníce se dá v letních měsících i koupat. Vstup do vody se dá najít na několika místech.

Vavřinecký rybník
Vavřinecký rybník

Vavřinec

Obec Vavřinec (německy Laurenz) se nachází asi 18 km západně od Kutné Hory. Ves, založená sázavskými mnichy (1352), se rozprostírá u břehu Vavřineckého rybníka. Gotický kostel sv. Vavřince stojí na mírném návrší a je vidět z dalekého okolí. Ve Vavřinci je převážně původní zástavba, ale i v posledních 10 letech zde vyrostlo několik nových rodinných domů. Protéká tudy řeka Výrovka, která je levostranným přítokem Labe. Výrovka na horním toku bývá označována také jako Vavřinec či Vavřinecký potok.

Obec Vavřinec má tři části : Chmeliště, Vavřinec, Žíšov

.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *