• Menu
  • Menu

Zámek Líšno

Strašidla – zámek Líšno

Do Líšna jsme zabloudili cestou z Jižních Čech směrem na Sázavu. Malá vesnička, uprostřed rybníček, několik pěkných domů a nad rybníkem zeď a v ní zarostlý zámek. Ten musíme vidět! Zaparkovali jsme nad vesnicí a snažili se k zámku dostat, ale to se nám nepovedlo. Jarní zeleň už pomalu zámek přikryla do neprůhledna a brána do zámku byla zavřená.

Tajemný a uzavřený zámek je určitě skvělou kulisou pro strašidelné scény. Klíčovou dírkou jsme toho moc neviděli a od místních děvčat jsme se dozvěděli, že zámek je veřejnosti nepřístupný. Zajímavostí je, že se zde zrovna natáčel nový Troškův film Strašidla, který má mít premiéru 18. srpna 2016. Park, který je v rekonstrukci  je možné navštívit, ale my jsme nenašli vstup.

park Líšno
tajemný zámek Líšno

Líšno

Líšno, dříve Lištno nebo Líštno. Ves mezi kopci na Líšeňském potoce, místní část Bystřice 5 km jižně od Benešova. Po r. 1367 tu zřejmě Beneš z Dubé vystavěl uprostřed bažin hrad, v roce 1467 dobytý a pobořený vojskem Jiřího z Poděbrad, obnovený a přestavěný v letech 1478 a 1536, areál s palácem a dalším stavením s kaplí, obehnaný příkopem a hradbami, se dvěma branami. V 17. a 18. století hrad zpustl, teprve po roce 1872, kdy panství koupil pražský průmyslník Vincent ( Čeněk). Daněk, bylo polozřícené hradní zdivo začleněno do nově vystavěného pseudoslohového zámku, dokončeného v roce 1884, trojkřídlé stavby uzavírající nádvoří. Původní palác s věží (při přestavbě zvýšenou) a obnovené záp. křídlo spojil nový trakt s rakádovou chodbou, třemi štíty a nárožními věžičkami, čtvrtou nádvorní stranu uzavírá zeď s branou z r. 1536. Kolem zámku zřízen park s plastikami dotvořený Podzámeckým rybníkem. Rodina Daňků vlastnila zámek do r. 1945, pak v něm sídlila ústřední škola Červeného kříže, dnes prázdný a nevyužitý.

rybník pod zámkem
rybník pod zámkem

Křížový kámen

Nad zámkem u silnice stojí bývalý špýchar, půvdně renesanční kalvínská modlitebna z ploviny 16. stol. , obdélná stvaba se dvěma štíty nad bočními stranami a sgrafitové výzdoby.Před vjezdem do zámku barokní výklenková kaplička / s výklenky po obou stranách, za vsí při silnici k Benešovu další barokní výklenková kaple. V poloze U Křížku stojí křížový kámen o rozměrech 110 x 73 x 35 cm, nesoucí znaky menhiru, který má na zadní straně dvě úsečkytvořící číslici 1, na přední straně je vytesaný latinský kříž. Původně prý bylo na Křížovém kameni vytesáno křížů devět, což pověsti spojují se zabitím devíti Švédů, husitů či svatebčanů./text Vel. turist. encyklopedie -Petr David, Vladimír Soukup/.

Podobně tajemný /i když opravený zámek, který je také veřejnosti nepřístupný, jsme objevili u Sedlčan : Červený Hrádek.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *