• Menu
  • Menu

Vážky

Vážky – okřídlené modelky kousek od Sázavy

Opravdová modelka vás oslní svojí lehkostí, dokonalostí a krásou. Živá vážka má ještě něco navíc, je elegantní, chytrá a penězi ani  zlatem neúplatná. Možná chvíli nastaví na odiv svá křídla, možná na vás  vypoulí své uhrančivé oči  a možná si vás ani nevšimne. Můžete s ní koketovat, můžete ji mít na dosah ruky, ale ve chvíli, kdy už máte pocit  své nadřazenosti, vám zmizí a zamává na pozdrav svými průhlednými křídly. V mysli ještě doznívá ten smutek, že vás opustila, ale za pár chvil vás znova překvapí a objeví se na neočekávaném místě nebo se  vrátí na to původní. Možná ji i na chvíli obelstíte a nastavený slaměný klobouk bude brát jako své předváděcí molo a nabídne se ve vší kráse. Natočí se doleva, doprava, ukáže svůj  kovový či barevný make – up.  Využijte toho a s rychlostí blesku konejte a fotografujte, možná je to naposledy a více ji nespatříte..

Vážky

Vážky – Odonata z řeckého odonats-zub. Vážky patří mezi nejlepší letce, patří do řádu okřídleného hmyzu s nejdokonalejším zrakem. Vyvíjejí se nedokonalou proměnou a ke svému rozmnožování potřebují vodu. Vážky a jejich larvy se živí dravě. Vážky jsou velmi barevné a škála barev je až do leských kovových barev. Samička a sameček mívají odlišnou barvu těla i křídel.

Vážky
Vážka z Prahy

Pozorovat v přírodě vážky je nejenom estetickým, ale i barevným zážitkem. Pro vás i vaše děti mohou být inspirací a ukázkou disciplíny a trpělivosti při jejich pozorování i fotografování. Najít je můžete na různých místech naší republiky u jezírek, řek a vodních nádrží. Vážky stojí za to a při slunečném počasí je už teď jejich čas na pozorování.

foto : Jan Schlitz

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *