• Menu
  • Menu

Mšeno

Městské lázně Mšeno

Při návštěvě kokořínského kraje nás cedule nasměrovala na město  Mšeno. Úplně se mi rozsvítily oči. Jakpak by né, můj milovaný dědeček mi v dětství často říkával :  vezmi si manšestrovou hůl do ruky , kynutej  knedlík za ucho a jdi do Mšena….hlavně to říkal, když jsme dostávala záchvaty smíchu a „zlobila“. Moc jsme to nechápala. A tak hurá do Mšena.

Kostel sv. Martina Mšeno

První pocit moc dobrý není , projíždíme dál městem a pocit se moc nemění. Nelíbí se mi tady. Až na kopečku památná lípa a radnice dávají tušit, že toto lázeňské město muselo být krásné. Sjíždíme ke koupališti , to už je jiný kafe. Jedním slovem rarita. Opodál ještě stojí kříž , postavený po zhoubném krupobití 1865. Jedeme dál a zastavujeme. Nevěříme svým očím , v obydlené zástavbě stojí perníková chaloupka s pravou čarodějnicí.

Mšeno se se nachází 15 km od Mělníka. Leží na JV Kokořínska. Mšeno v minulosti ničené spoustou požárů patřilo ve 14 .století ke královskému majetku, první písemná zmínka o obci pochází z roku 1306. Co se týče památek, tak nejznámější jsou Městské lázně , kostel sv.Martina, evangelický kostel a zvonička, radnice, skalní obydlí v údolí Debř , kamenný železniční most, …..perníková chaloupka…

Městské lázně  Mšeno,  architektonické dílo ve stylu art decó, brzy budou slavit 80. let od svého vzniku. Voda v koupališti pochází ze skalního pramene a v parném horku vás jistě příjemně ochladí. Lázně mají restauraci i koutek pro děti, travnaté plochy a tak zde relaxaci a vyžití najdou všichni.

 

Mšenský okruh

Mšeno a celá oblast je turisticky  propojená značenými trasami pro pěší i cyklisty. Mšenský  okruh (Cinibulkovy stezky) začíná na náměstí.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *