• Menu
  • Menu

Větrný mlýn Příčovy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Větrný mlýn Příčovy

Zřícenina větrného mlýna Příčovy

Na kopci, nějakých půl kilometru severozápadně od obce Příčovy, uprostřed pole, stojí  mohutná zřícenina a výrazná dominanta větrného mlýna holandského typu, torzo  vysoké 10 m, zdi silné 1,2 m s vnějším průměrem stavby 13,5 m. Na stavbu mlýna byla použita žula a kolem malých oken jsou cihly. Pří patě stavby jsou malé otvory – střílny, na vnitřní straně zdiva zůstal komínový vývod od ohniště.

Dohady o tom, zda stavba je určitě větrným mlýnem trvá dodnes. V naší zemi ani v zahraničí nikde nenajdete tak bytelnou stavbu tohoto typu. Dle průzkumu z 90. let 20 století potvrzují odborníci verzi, že se skutečně jedná o větrný mlýn. Zděná budova pravděpodobně neměla typickou otáčivou střechu, ale nesla další dřevěnou konstrukci a na té pak byla posazena jiná konstrukce s mlecím zařízením.

Doba stavby památky bude spíše 18. století než někdy uváděné století 16.. Stavitelé byli pravděpodobně Schonpfligové z Gamsenbergu, kteří v Příčovech vybudovali zámek. Koncem 18. století přestal mlýn sloužit svému účelu a od té doby byl označován jako zřícenina. Stavba a evropský unikát je kulturní památkou.

Větrný mlýn Příčovy
Větrný mlýn Příčovy

Příčovy – obec vzdálená 3 km od Sedlčan. Osada se původně jmenovala Přechův Luh, pak Příčův Luh a od  15. století Příčovy Luhy, později pak zkráceno na Příčovy.

Barokní zámeček s mansardovu střechou byl postaven při rožmberském dvoře v 18. století. V sev. části je kaple sv. Vojtěcha, vysvěcená roku 1706. V interiéru jsou dochované původní barokní klenby. Jižně od obce v lese Deštno jsou zaniklé doly na antimont a další rudy (pyrostibit, a rudy kysličnité jako valentinit, sénarmondit a stilbit..). S dolováním se započalo v roce 1890. Doly byly na svou dobu velmi moderní a zaměstnávaly asi 100 horníků. Práce byly kolem roku 1913 zastaveny a lom zatopen.

Kaplička P. Marie najdete na místě zvaném „ Na zlatě „ . Kapličku postavili horníci po velkém důlním neštěstí .

 V okolí Příčov bylo též nalezeno zlato.

/ zdroj : Velká turistická encyklopedie – P. David,V. Soukup /

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *