Zřícenina větrného mlýna Příčovy
Na kopci, nějakých půl kilometru severozápadně od obce Příčovy, uprostřed pole, stojí mohutná zřícenina a výrazná dominanta větrného mlýna holandského typu, torzo vysoké 10 m, zdi silné 1,2 m s vnějším průměrem stavby 13,5 m. Na stavbu mlýna byla použita žula a kolem malých oken jsou cihly. Pří patě stavby jsou malé otvory – střílny, na vnitřní straně zdiva zůstal komínový vývod od ohniště.
Dohady o tom, zda stavba je určitě větrným mlýnem trvá dodnes. V naší zemi ani v zahraničí nikde nenajdete tak bytelnou stavbu tohoto typu. Dle průzkumu z 90. let 20 století potvrzují odborníci verzi, že se skutečně jedná o větrný mlýn. Zděná budova pravděpodobně neměla typickou otáčivou střechu, ale nesla další dřevěnou konstrukci a na té pak byla posazena jiná konstrukce s mlecím zařízením.
Doba stavby památky bude spíše 18. století než někdy uváděné století 16.. Stavitelé byli pravděpodobně Schonpfligové z Gamsenbergu, kteří v Příčovech vybudovali zámek. Koncem 18. století přestal mlýn sloužit svému účelu a od té doby byl označován jako zřícenina. Stavba a evropský unikát je kulturní památkou.
Příčovy – obec vzdálená 3 km od Sedlčan. Osada se původně jmenovala Přechův Luh, pak Příčův Luh a od 15. století Příčovy Luhy, později pak zkráceno na Příčovy.
Barokní zámeček s mansardovu střechou byl postaven při rožmberském dvoře v 18. století. V sev. části je kaple sv. Vojtěcha, vysvěcená roku 1706. V interiéru jsou dochované původní barokní klenby. Jižně od obce v lese Deštno jsou zaniklé doly na antimont a další rudy (pyrostibit, a rudy kysličnité jako valentinit, sénarmondit a stilbit..). S dolováním se započalo v roce 1890. Doly byly na svou dobu velmi moderní a zaměstnávaly asi 100 horníků. Práce byly kolem roku 1913 zastaveny a lom zatopen.
Kaplička P. Marie najdete na místě zvaném „ Na zlatě „ . Kapličku postavili horníci po velkém důlním neštěstí .
V okolí Příčov bylo též nalezeno zlato.
/ zdroj : Velká turistická encyklopedie – P. David,V. Soukup /
Přidat komentář