Zámek Červený Hrádek
Jenom zvědavost nás přivedla do vesničky s názvem Červený Hrádek. Zámek, který jako první spatříte za zamčenou bránou, vás okouzlí ihned. Když po silnici popojdete dalších pár stovek metrů ohromí vás nejenom krása opraveného zámku, ale i jeho velikost.
Původně vodní tvrz z 13. století, později několikrát přestavěna, naposled v letech 1890-94 Janem svobodným pánem Mladotou ze Solopisk, dědečkem nynějšího majitele.

Následující a poslední úprava v negotickém stylu byla provedena v letech 1894-96 mladým, později proslulým českým architektem, Janem Kotěrou. Zámek stojí na ostrohu obtékaném Mastníkem.
V roce 1948 byl zámek zabrán komunisty, slohový nábytek a celé vnitřní vybavení bylo ukradeno nebo odvezeno. Budovy v areálu zámku vlivem nedostatečné údržby i neodbornými zásahy byly značně poškozeny.
V roce 1992 byl zámek ( po vystěhování okresního archivu a městského muzea), včetně rozsáhlého parku vrácen původnímu majiteli Janu Mladoňovi, který se rozhodl tuto rodinnou kulturní památku restaurovat na vlastní náklady. V současnosti je část zámku využívána veřejnosti na jednorázové kulturní akce a svatební obřady. Areál doplňuje barokní sýpka, která stojí v přilehlém parku.
Zámecký park, který se nachází pod zámkem je soukromým majetkem a je udržován jako veřejný přístupný park, kulturní a botanický areál. Návštěvníci mohou po parku chodit pěšky po vyznačených pěšinách a komunikacích. vozidla ani kola sem nemají přístup.
ZÁMEK JE PRO VEŘEJNOST UZAVŘEN !
Vesnička Červený Hrádek leží 2 km od Sedlčan .

MLADOTA ZE SOLOPISK, JAN NEPOMUK, SVOBODNÝ PÁN, 1917-2001. Původ tohoto starého vladyckého českého rodu je snad ve spojení s rytíři Mírky ze Solopysk. Jejich jméno se objevuje na počátku 14. století. Vývoj rodu lze sledovat od konce 15. století. V roce 1421 se vyznamenal Vochek ze Solopysk, který po osm měsíců bránil na straně císaře Zikmunda hrad Karlštejn. Mladotové pak vlastnili v průběhu staletí různé menší statky v Čechách. Delší dobu byli usazeni na zámku Skalka ve východních Čechách. V 17. století se rod rozdělil do dvou větví, Skalecké, která vymřela v druhé polovině 18. století a větve Viléma Jindřicha (+ 1691). V roce 1761 byli povýšeni do stavu svobodných pánů. Jan Nepomuk (1917-2001) se oženil s baronkou Henriettou Golgegg-Lindenburg (* 1924) a po studiích v Praze a Rakousku převzal rodinný majetek, Červený Hrádek u Sedlčan. Byl jedním z těch českých šlechticů, kteří protestovali proti okupaci českého státu v roce 1939. Po únoru roku 1948 byl baron Jan Mladota na čas internován v Táboře a posléze donucen k emigraci do Rakouska, Ameriky a Švýcarska. Po roce 1989 mu byl zkonfiskovaný majetek navrácen a postupně uveden do původního stavu. Jan Nepomuk byl posledním svého rodu po meči.
Přidat komentář