• Menu
  • Menu

Na voru po Vltavě

Na voru  ze Štěchovic do Hamburku

Když jsme se  ráno dočetla, že dne vyráží 90 m dlouhý dřevěný vor ze Štěchovic do Hamburku , připadalo mi to trochu jako nesmysl. Přesto jsme zjistili  čas startu a ten byl naplánován 11.7.20012 ve 14 hodin. A protože to nemáme až tak daleko, tak jsme se  jeli na tu slávu podívat. Nejenom , že vor před 14 hodinou byl opravdu na řece, ale  přímo na něm byli  i dobově oblečení ti jež tvořili posádku. Na voru bylo rušno a chvíli trvalo než vor lodě odtáhly na řeku , přímo na voru plápolal  ohýnek, hrálo se na tahací harmoniku, řeku lemovali desítky  možná stovky zvědavců a v  nádherném panoramatu a  záplavě  zeleně  na řece Vltavě nebylo těžké se na pár chvil ponořit do kouzla starých časů.Navíc bylo krásné počasí a  když mi bylo dovoleno na vor i vstoupit , tak jsem trochu těm vorařům cestu záviděla. Ale  hned také dodávám, že jsme jim spolu  s ostatními zamávali a popřáli „ šťastnou plavbu „!!

Celá plavba je téměř 800 km dlouhá!

Vor byl postaven dle klasických postupů a na jeho výrobu byly použity ručně pokácené i šestnáct metrů velké stromy. Akce jako taková je podporována dřevařskou společností Less a má nás všechny upozornit na historii i propagovat dřevařství jako takové. Muži, kteří v minulosti provozovali toto řemeslo se řadili mezi tzv „ dělnickou šlechtu“ a tito muži v dobách , kdy nebyla televize a technika, patřili k poslům zpráv ze světa.

Voroplavba na Vltavě

První doložená zpráva o voroplavbě na Vltavě se zachovala z roku 1316. Ale vory do Prahy připlouvaly už mnohem dříve, o nějakých 300 let. Poslední vorový pramen proplul provizorní propustí rozestavěné Orlické přehrady v září 1960. Pro zájemce o zhlédnutí průjezdu Prahou je informace , že proplutí vorovou propustí Štíkovského a Staroměstského jezu  bude pátek 13.7. mezi 12. a 13. hodinou.

 

 

 Trasa plavby:

Trasa Štěchovice – Praha – Hamburk. Délka celé trasy je 760 km.

11.7. 2012 ve 14 hod. slavnostní vyplutí z vaziště ve Štěchovicích (areál firmy Navika), Štěchovice – Jarov 
12.7. 2012 Jarov – Praha / Výtoň 
13.7. 2012 průjezd Prahou, proplutí propustí Štíkovského a Staroměstského jezu – Veltrusy
14.7. 2012 Veltrusy – Prackovice
15.7. 2012 Prackovice – Drážďany
16.7. 2012 Drážďany – Torgau
17.7. 2012 Torgau – Wittenberg
18.7. 2012 Wittenberg – Magdeburg
19.7. 2012 Magdeburg – Tangermünde
20.7. 2012 Tangermünde – Hitzacker
21.7. 2012 Lauenburg – přístav

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *