• Menu
  • Menu

Vyklantice

Vyklantice – zámek od Diezenhofera

Vyklantice – dominantou Vyklantic je barokní zámek, který byl postaven v roce 1720 hrabětem Joachymem Harachem. Půdorys zámku tvoří písmeno H, zřejmě podle hraběte Raracha. Architektem byl pravděpodobně Kilián Ignác Diezenhofer .

zámek Vyklantice

Na zámku koncertoval Smetana i Suk

Je doložené, že na zámečku za doby vlastnictví polního maršála Karla Macka von Leibericha ,  koncertovali Bedřich Smetana a Josef Suk. Jaroslav Vrchlický zde napsal  veselohru Závěť lukaveckého pána.

V období socialismu  patřil  zámek podniku Tesla Holešovice, kdy zámek sloužil jako rekreační zařízení. Zámek také dost zchátral a byl velmi poničen, přišel o střechu a zůstala jen ruiny, která se velmi špatně opravuje. V nynější době je i s parkem v soukromých rukách a postupně pomalu dostává svoji původní podobu.

Obec Vyklantice

Vyklantice leží 12 km severně od Pacova na sv. úpatí Holého vrchu. Svým položením je obec jakýmsi přirozeným rozcestím, jehož tři nejvýznamnější směry jsou Padov, Lukavec a Kšetice. Obec leží v hřebenu tržiště na jeho severním úpatí ve výšce cca 600m.n.m. a trvale zde žije 200 obyvatel.

Vyklantice

Historie obce   sahá do počátku 15. století. Obec má čtyři místní části a historie některých z nich spadá do koce 14. století. Vyklantice mají tedy pět částí, a to Kateřinky, Nový Smrdíc, Petrovsko , Starý  Smrdíc a Vyklantice dělené na Staré a Nové Vyklantice. Na návrší nad návsí u silnice na Kateřinky je malebné seskupení staveb, které patří ke skvostům vrcholného baroka.

Barokní kostel

K dalším památkám patří místní  barokní kostel J. Nepomuckého (zřejmě také dílo Dienzenhofera), založený r.1728. Hlavní oltář zdobí sochy od následovníku M. Brauna a hřbitovní  kaple sv. Anny v Petrovsku z r.1776  (asi 2km od Vyklantic), které jsou postaveny v podobném stylu jako zámek.

barokní kostel J. Nepomuckého
barokní kostel J. Nepomuckého
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *