Původní klášter zničen Husity
Vilémov – vznik prvotní vsi se datuje do období kolonizace ve 12. století, na osidlování se podílely řeholní řády. Malému náměstíčku dominuje budova radnice (1856-65). Můžete zde spatřit i několik domů s empírovými fasádami z 1. pol 19. stol. Roku 1469 došlo u Vilémova k historicky významné události, která se někdy označuje jako bitva u Vilémova.
Zámek Vilémov – počátky vilémovského zámku sahají do roku 1120, kdy zde byl původně vystavěn jeden z největších benediktinských klášterů ve střední Evropě. Zakladatelem tohoto kláštera byl opat Vilém, podle něhož se nynější zámek i vesnice jmenuje Vilémov. Mniši, kteří zde tenkrát žili, byli známi tím, že se živili hlavně rybami a žábami.
V roce 1421 byl klášter zničen Husity, zůstaly pouze základy, na nichž byla roku 1578 postavena pevnost. Ta byla později přestavěna na renesanční zámek. V roce 1684 Vilémov koupil kníže Caretto Millesimo, markýz ze Svalný. Roku 1746 byl zámek rozšířen a upraven do barokního stylu. Vzhled zámku navrhl italský architekt Francesco Carreti.
V roce 1852 rod hrabat Carretto vymřel a majetek byl předán nejbližšímu pokrevnímu příbuznému Františku Václavu baronu Reiskému de Dubnic. Od té doby patří zámek rodu Reiských de Dubnic. Za 2. světové války byl zabrán Němci a rodina musela odejít.
Ruské jednotky na zámku
Roku 1945 zde pobývaly ruské jednotky pod vedením generála Malinovského a ještě týž rok byl majetek navrácen Reiským de Dubnic.
V roce 1948 byl zámek opět zkonfiskován, tentokrát komunistickým režimem. A využíván mnoha způsoby. Několik desetiletí zde byla základní škola. Veškerá umělecká díla a rodinné cennosti byly odstěhovány nebo rozkradeny a v roce 1991, byl zámek vrácen do rukou rodiny Reiských z Dubnic, byly prázdné y v dezolátním stavu.
Vilémovský zámek byl kompletně zrestaurován v roce 1992-1997 . Prof Dr. Vladimírem Reiským de Dubnic, který se vrátil z emigrace v USA, v restituci dostal majetek zpět, a do své smrti v roce 2001 na zámku trvale žil. Roku 2001 byla na zámku slavnostně otevřena knihovna s přispěním Delegace Evropské komise v ČR.
Majetek zdědily poté jeho 4 děti – Američané, žijící trvale v zahraničí.
V současné době slouží zámek jako sídlo rodinných firem, jejichž český management na majetku hospodaří. Ubytovací kapacita a konferenční sály slouží k pořádání seminářů, konferencí, studijních či pracovních pobytů, ale také koncertů, svateb a dalších společenských akcí.
Barokní kostel sv Václava
Naproti zámku stojí barokní kostel sv Václava, původně to býval klášterní kostel, který se zachoval i po husitských bojích v r.1421. Roku 1726 byl tento klášterní kostel zbořen a na jeho místě byl postaven nynější kostel barokní. Nad hlavním oltářem je obraz sv. Václava z okruhu P. Brandla, ve výklenku hřbitovní zdi je zlidovělá socha sv. Václava z 18. století. Před farou pak stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Svatováclavská pouť
Vilémov leží v nejzápadnějším části kraje Vysočina, na soutoku Hostačovky a Babského potoka, 4 km od Golčova Jeníkova. Je možné také zmínit, že ve Vilémově se pořádá každoročně Svatováclavská pouť a chovatelský den koní s průvodem obcí. Směrem ke Spyticím stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého. Evangelický kostel byl vybudován z původní továrny na turecké šály. Dřevěný kříž u cesty do Nasavrk označuje místo, kde jsou pochováni vojáci rakouské armády arcivévody Karla (1809 byli poraženi Napoleonem u Wagramu), kteří zde zemřeli.
baron se jmenoval REISKY ne RENSKY..JINAK FAJN POCTENI
Díky a jméno je už také opraveno. Hezký den 🙂 Jana Schlitzová
Krásné fotečky ,je to už 30let co jsem opustila tak nádhernou vesničku.Prožila jsem tam krásné chvíle, na které se nedá zapomenout.
jé děkujeme , tak to nás moc těší , jsme rádi, že jsme Vám mohli udělat radost:-)