• Menu
  • Menu

Výlet s Lindou 1 – Vojtěšská huť

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Výlet s Lindou 1 – Vojtěšská huť

Čtyři šachtové vápenné pece byly v areálu bývalé Vojtěšské huti postaveny v letech 1927 až 1929

Vápenné pece Kladno – Vojtěšská huť

Huť byla založena roku 1854 Vojtěchem Lannou. V minulosti bylo Kladno spojeno s těžkým průmyslem. Dominovaly mu hutě a šachty ve městě i okolí. Tento průmyslový komplex kdysi patřil k nejstarším ve středních Čechách. Dnes je areál  zpustošený a volně přístupný.

Čtyři šachtové vápenné pece byly v areálu bývalé Vojtěšské huti postaveny v letech 1927 až 1929. V roce 1975 byl ukončen její provoz. Dnes vše pomalu chátrá.  Se svou třicetimetrovou výškou patří k nejvyšším vápenkám v Čechách. Projekt prvních dvou pecí pochází z roku 1927 a až do roku 1941 byly přistavovány do konečných pěti, podle toho jak se postupně zvyšovala produkce Vojtěšské hutě. Vápenec potřebný pro výrobu surového železa, který se ve vápenkách předpaloval, se do Kladna dovážel po Kladensko nučické dráze. Kychtou pecí prošel například lom Velká Amerika u Mořiny. Provoz vysokých pecí a na nich závislých vápenných pecí byl ukončen v roce 1975. Zbořeny byly první dvě pece, zbylé přišly o veškerou strojní technologii, přesto si zachovaly vysoce působivý vzhled. Díky svému technickému a historickému významu byly pece prohlášeny  v roce 2008 kulturní památkou. Část textu: www.kpht-kladno.cz

Vojtěšská huť Kladno

Dovnitř se dostanete z Huťské, Dubské nebo Divadelní ulice. Ideální pro vstup je ulice Huťská. Pokud se vydáte k hutím podívat, buďte opatrní, vstup je na vlastní nebezpečí!

Možná, že v budoucnosti se i Kladno dočká revitalizace industriálního areálu.

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *