• Menu
  • Menu

Hrad Zbořený Kostelec

Obliba tohoto výletního místa přetrvává i do dnešních dnů. I přes relativní nepřízeň počasí tady potkáváme houbaře i rodiny s dětmi na výletě. Všichni čekají na odměnu za úsilí po „dobytí“ hradu

Máme za sebou po dlouhé době normální léto, tedy alespoň co se počasí týče. Díky neobvyklé situaci se však moje snaha během léta upírala na různé akce, u kterých zažijete adrenalin jen díky tomu, jestli je na poslední chvíli povolí nebo nezakážou. Na klasické výlety tedy zbývá právě teď nastupující podzim. Ten začal podle astronomického kalendáře 22.9.2020 a ujal se vlády plnou silou. O zářijovém prodlouženém víkendu si déšť vybírá nedělní pauzu, takže vyrážíme.

Hrad Zbořený Kostelec
Hrad Zbořený Kostelec

Hrad Zbořený Kostelec

V převážně bukových lesích, které pokrývají vrch Čížov se nachází hrad Zbořený Kostelec. Samotný vrchol kopce Čížov v Benešovské pahorkatině dosahuje výšky 433 metrů nad mořem. Zříceninu hradu najdeme o přibližně 130 výškových metrů níže. Od soutoku Kamenického potoka a Sázavy nás k němu přivede zelená turistická značka.

Hrad byl pravděpodobně založen na konci 13. století Václavem II. Během jeho krátké existence ho vlastnilo několik majitelů, vedle Karla IV. třeba i loupeživý rytíř Kuneš Rozkoš z Dubé. Jeho posledním majitelem byl Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, který se však později postavil proti králi Jiřímu z Poděbrad, a tak královské vojsko roku 1467 hrad dobylo a úmyslně zbořilo, od této události je také odvozováno jméno hradu.

Hrad Zbořený Kostelec
Hrad Zbořený Kostelec

Z původního hradu se do současné doby dochovaly pozůstatky zdí hradního paláce, brány, bašty, plášťové zdi a zbytky dolní předsunuté zaoblené strážní věže a visutého mostu. V minulém století se romantické zbytky hradu stávají místem častých návštěv romantiků, umělců i zájemců o českou historii. Hrad například navštívil a nakreslil si do památníku Karel Hynek Mácha při svých cestách Posázavím.

Tradice trvá

Obliba tohoto výletního místa přetrvává i do dnešních dnů. I přes relativní nepřízeň počasí tady potkáváme houbaře i rodiny s dětmi na výletě. Všichni čekají na odměnu za úsilí po „dobytí“ hradu. Tou odměnou jsou parádní výhledy na údolí Sázavy i do okolní krajiny. A s trochou fantazie i představa, jak to tady před stovkami lety vypadalo.

Vyhlídka z hradu
Vyhlídka z hradu

Pod hradem byla přes Sázavu postavena visutá lávka pro pěší, ze které je možné prohlédnout si zbytky stavby i zespoda.

Celý komplex je celoročně volně přístupný. Nachází se severně od Týnce nad Sázavou. Sem se dá dostat vlakem z Čerčan nebo z Prahy. Přímo pod hradem je zastávka příměstských autobusů PID linky 339. Samozřejmostí je i cyklostezka a malé parkoviště pro cca 6 aut. Cesta po zelené nahoru však vůbec není vhodná pro kočárek. Po dešti je stezka velmi kluzká.

Zdroj části textu: mapy.cz, kudy z nudy.cz

 

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *