• Strážné lom

  od • 6.3.2018 • Královéhradecký kraj • Štítky: , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Zima ještě nekončí

  Naše holky se tady naučily lyžovat a v dětství bylo Strážné pro ně takový ráj na zemi. Dnešní cesta z Hostinného přes Dolní Dvůr, tak to byl hodně špatný nápad. Kdy už se člověk poučí, kolik let jsme do Strážného jezdili a věděli, že v zimě to nejde? Celý úsek od Lanova je celkem v pohodě, ale poslední úsek je jeden velký led. Vyjely jsme, ale chvílemi to vypadalo, že naše cesta skončí v potoce. Parkoviště tady v lomu je téměř plné. Některé kraje mají prázdniny a tak o turisty a lyžaře tady není nouze. I teď v březnu je tady docela hodně sněhu.

  Dědova /Schlitzova/ bouda

   

  Děda na horách

  Mít dědu na horách, co více si přát? Dnes na lyžování čas nebude, ale přesto se strašně těším. Zastávka lom, vyběhneme kousek na kopec a jsme u dědy. Sluníčko, sněhu více než bych čekala, bramborové placky na stole, štika na másle s brambůrkem, kafíčko a něco sladkého. Ó, my se máme!

  Strážné , louka  za dědovou chalupou

  Času moc není, ale hodinovou procházku si nenecháme ujít. Dřevěné saně na louce za domem sviští, nahlédneme i do sněhové bunkru u další chalupy,  pak ještě kousek podél Klínového potoka. Ach, je tu všude tak krásně!

  sáňkování u dědy

  Lom Strážné

  Okolo r. 1870 zde byly založeny dva vápencové lomy, které se s postupující těžbou spojily po r. 1930. Zdejší vápenec, krkonošský mramor, se zde těžil pro nejrůznější účely včetně sochařských i pro použití v architektuře. Nalámaný kámen byl z jámy dopravován štolou, proraženou ke Klínovému potoku. Necitlivými odstřely v 70. letech byl zbývající kámen pro stavebnictví znehodnocen. Lom, opuštěný v r. 1975, se stal zajímavou botanickou lokalitou, chráněnou jako přírodní památka. Předmětem ochrany bývalého lomu jsou jak geologické fenomény, tak výskyt vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů

  Klínový potok

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *