ZHA UNBUILT/NEPOSTAVENO
Toulám se Prahou a při té příležitosti obcházím i nějaké výstavy. Při cestě po Betlémském náměstí tedy zabočuji na nádvoří k Betlémské kapli a vstupuji do Galerie Jaroslava Frágnera.

Architektura
Už podle upoutávacích plakátů vím, že výstava bude zajímavá. Zaha Hadid, jen při přečtení jejího jména se mi ihned vybaví nádherné postmoderní architektonické stavby a komplexy, které bourají zaběhlé stavební zákony. Zaha Hadid Architects si umí skvěle poradit s řešením prostoru, mají cit pro zasazení do okolního prostředí. Jejich stavby jsou mnohdy tvořeny organickými, ale i geometrickými liniemi. Vrstvení a vytváření nových struktur, funkčnost, využití moderních technologií a materiálů,…

Bienále experimentální architektury
Tato výstava je součástí Bienále experimentální architektury, které se již od roku 2013 snaží seznámit s alternativní stavební produkcí, která se proměňuje spolu s vývojem technologií a materiálů a která se vyznačuje především svou mnohotvárností, přírodní tektonikou a plasticitou. Zájemci mají možnost setkat se s mezinárodně uznávanými experty a ateliéry. Součástí bienále jsou výstavy, sympozia a workshopy, které probíhají do konce října 2017. Kromě této výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera, která končí 7.10.2017, můžete například do 7.10.2017 navštívit Výstavu Akademické platformy experimentální architektury v Galerii UM UMPRUM, nebo některou z přednášek konajících se 26.10.2017 v Kině Světozor.

Výstava ZHA
Výstava má takové dvě části. První a hlavní částí je představení série konceptů ZHA, které se nachází v hlavní místnosti v prvním patře. Výškové domy, obrovská atria, stadiony, skořepiny, bubliny… Jednotlivé projekty jsou doplněny fotografiemi, některé i studiemi a 3D tištěným modelem. V místnosti jsou také zavěšeny brýle, pomocí nichž máte možnost vstoupit do virtuální reality a projekty si tak lépe prohlédnout a „osahat“. Při mé návštěvě bohužel nebyly funkční. Dále jsou zde promítány filmové dokumenty, nebo máte možnost nahlédnout do některé z knih.

Návrh komplexu Masarykova nádraží
Druhou částí, a ta mě celkem překvapila, je návrh komplexu budov u Masarykova nádraží. Než v roce 2016 Zaha Hadid zemřela, o tomto projektu jsem si něco pročítala, ale netušila jsem, že má být opravdu realizován. Podle vyjádření skupiny Penta, která by tento projekt měla realizovat, by měl být komplex otevřen v polovině roku 2019. Studii na základě návrhu ZHA vypracoval Jakub Cigler. Tak to jsem zvědavá, jak to dopadne… 🙂

Přidat komentář