• Menu
  • Menu

Zámek Vrchotovy Janovice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek, kde se scházely osobnosti

Zámek se nachází  v obci Vrchotovy Janovice, 6 km sz od Votic a 11 km východně od Sedlčan. Společně s  přírodním parkem tvoří novogotický zámek nádherný romantický celek, který byl v minulosti vyhledávaným místem mnoha osobností společenského a kulturního života. Původně to byla gotická tvrz (datovaná v roce 1350) trojúhelníkového tvaru s vodním příkopem, kterou postavili páni z Janovic a později do renesanční podoby přestavěli páni z Říčan. Další vlastníci  votické větve hrabat z Vrtby ho v 2.polovině 16.stol. proměnily v reprezentační sídlo a pozdně barokně ( rokokově) ho upravili (František Antonin Vrtba v roce 1766). Potom zámek získali Vratislavové z Mitrovic a ti mu dali  v letech 1857-1858 dnešní romantickou podobu. Do roku 1879 do roku 1946 byla vlastníky  zámku Vrchotovy Janovice rodina Nádherných z Borutína.

zámek Vrchotovy Janovice
zámek Vrchotovy Janovice

Čapek, Švabinský, Loos, A. Masaryková

Jeho poslední majitelka baronka  Sidonie Nádherná na zámku provozovala  kulturní salón,  kde se scházely osobnosti jako Karel Čapek, Alice Masaryková, Adolf Loos, Max Švabinský. Nejvíce času  zde trávil a několikrát zámek navštívil známý básník, spisovatel a dramatik R.M.Rilke, nejvíce času zde pak  trávil rakouský  žurnalista a dramatik  Karel Kraus. Zámek je v současné době majetkem Národního muzea a je zde několik expozic.   Stálá expozice je věnovaná již zmíněným významným osobnostem, kteří  na zámku pobývaly.

Velice krásná je expozice českého zvonařství , jediné svého druhu u nás

Krajinářský park

Zámek i park jsou přístupny pro veřejnost. Park je jedním z nejhezčích  krajinářských parků ve Středočeském kraji. Jeho rozloha je 16,5 ha  a  poslední majitelé panství se úpravám parku hodně věnovali. Na pomoc si přizvali významného rakouského dendrologa a krajinářského architekta (Camillo Karl Schneider), který se také  spolupracoval s  Arnoštem Silva Taroucou na Průhonickém parku. Určitě park stojí za procházku. Z parku je mnoho romantických míst s výhledem na zámek přes rybník. Parkem protéká potok a nachází se zde velké množství vzácných dřevin.

zámek Vrchotovy Janovice
zámek Vrchotovy Janovice

Zámek

Zámek Vrchotovy Janovice je dvoupatrová budova s trojúhelníkovým dvorem a s arkádovou chodbou v přízemí jednoho křídla. Zámek má velmi zdobný vstupní portál  s řadou architektonických prvků. Před zámkem stojí hospodářské budovy s bránou upraveny v novogotickém  slohu.  Interiéry zámku zdobí cenné pozdně barokní malby z řecké mytologie od Františka Dallingera z roku 1762 a alegorické řezby od Lazara Wildmana z let 1762 – 1766 . Z původní tvrze se dochovaly valené klenuté sklepy a gotické portály. Přístupná je i bývalá zámecká kaple z 2. poloviny 18. století. V průběhu druhé světové války na zámku bylo vojenské velitelství a kasárna. Ve Vrcholových Janovicích,  jako součástí vojenského prostoru, byl zřízen nápravný tábor pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu a koncentrační tábor pro politické vězně, židy a jejich příbuzné. Po válce se na zámku vystřídala československá a sovětská armáda. V roce 1950 byl zámek vyvlastněn (Sidonie Nádherná uprchla do Anglie, kde i umírá) a před jeho devastací koncem padesátých let ho před zkázou zachránilo Národní muzeum. Ostatky baronky Sidonie Nádherné byly v roce 1999 převezeny do Janovic a uloženy na rodinném hřbitově v horní části u zdi  zámecké zahrady. Sidonie tak leží po boku  svého bratra dvojčete. Na hřbitově jsou i pochování oblíbení psi rodiny Nádherných.

Prohlídka zámku :

Květen – srpen : st-ne 9-12  13-17

Září – so – ne:  svátky na objednávku

Říjen – duben : zavřeno

Zámecký park je otevřen : duben – září – 8-19 ,  říjen – březen : 10 – 16.30

Projekt „Obnova přírodních prvků zámeckého parku ve Vrcholových Janovicích – vodní nádrž Za vraty“ byl realizován v letech 2009 – 2010 , spolufinancován byl projekt Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR. Předmětem podpory byla revitalizace rybníka Za vraty.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *