• Menu
  • Menu

Zásmuky

Zámek

Přes malé městečko nedaleko Kutné Hory jezdíme 20 let. Pokaždé si říkáme, že zastavíme. Tentokrát slunce kouzlí na obloze, nejdříve na sklizeném poli a teď se opírá  do věže zámku i kostela. Překvapené krásou renesančního zámku, který stojí na místě bývalé tvrze ze 13. století, zastavujeme.  Zámek vybudoval Adam z Říčan po r. 1533. V roce 1637-1948 byl zámek v majetku Šternberků, po roce 1653 je zámek přestavěn barokně a doplněn o hospodářské podzámčí. Novogoticky je zámek upraven v 19. století.

Zámek Zásmuky

Hospodářství Sternberg

Zámek byl v restituci (1992) vrácen Francizce Dianě Sternberkové-Phipps. Opravy zámku začaly v roce 1993 opravou a zastřešením věže, která byla od požáru v roce 1982 bez střechy. Pokračovaly statickým zajištěním hlavní budovy, novými krovy a střechou, okny a obnovou vnitřních prostor. Následovala oprava branné věže. Celý objekt byl nově omítnut. Opravy stále pokračují. Bývalé panství dostalo název Hospodářství Sternberg, správcem byl od roku 1998 Josef Stárek, který ve funkci skončil v roce 2014 z důvodu odchodu do důchodu. Od roku 1999 je v branné věži po dohodě mezi majitelkou Franziskou Dianou Sternbergovou a městem Zásmuky zřízena výstavní síň, která se čas od času změní v síň koncertní nebo svatební. Novou majitelkou se v roce 2011 stala Alexandra Hardegg, dcera Franzisky Diany Sternbergové.

K zámku patří Anglický park s pavilonem v podobě jeskyně.

Anglický park – jeskyně

Archiv zbraní SS

Zámek byl za druhé světové války pod nucenou německou správou, která sem umístila archiv zbraní SS. Po skončení války byl zámek v rukou armády. V té době došlo asi k největší devastaci zámku.

Anglický park

Kostel Nanebevzetí P.Marie

Kostel stojí jenom několik desítek metrů od zámku. Novorománský kostel z let 1900-19003 byl vybudován na místě staršího, z něhož dochovaná věž byla teké románsky upravená. Vnitřní výzdoba kostela pochází z dílny pana Buška ze Sychrova.  Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl prohlášen spolu s kaplí Kalvárie kulturní památkou Ministerstvem kultury 27. 6. 2002 a je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 54871/2–4461.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Za zmínku stojí, že nedaleko jihovýchodním směrem je Františkánský klášter a kostel Svatého Františka z Assisi.

 

Zásmuky
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *