• Menu
  • Menu

Tržiště Kolín Štítary – každou neděli

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Tržiště Kolín Štítary – každou neděli

Už to prý není, co to bývalo!

Z našeho statku to máme do Štítar asi 12 km, je neděle ráno a tak jedeme tak trochu do neznáma. Představujeme si obrovské tržiště, kde jsou k prodeji zvířata, kachny  a husy, zelenina, ovoce  vejce, pečivo …

Chovatelský trh Štítary
Chovatelský trh Štítary
Chovatelský trh Štítary

Mají otevřeno cca od 6 hodin (to teda ale nestíháme, tak nám to snad všechno neprodají). Trhy se mají konat na adrese Za školou ve Štítarech. Vidíme mnoho aut, výběrčí, tak to bude asi ono. Zaplatíme 30 Kč (asi parkovné). Zíráme na ten prostor, mezi auty je asi 5 stánků, trpaslíci a hastrmani, obří Ibišek a české trenky. Kupujeme nějakou zeleninu (aby nám ji nevyprodali). Po 10 minutách bezradně koukáme a říkáme si, že mizíme. Proti nám přicházejí davy lidí s nabitými taškami, bednami se zvířaty. Nedá nám to a znova vystupujeme z auta a popojdeme nějakých 100 metrů a jsme u brány, kde se zase vybírá, ale je tu živo, stánky lidi i zvířata. Zaplatíme symbolickou částku 5 Kč, dozvídáme se, že vedlejší parkoviště nemá s trhem nic společného a vstupujeme.

Na parkovišti Štítary – obrovské Ibišky
Na parkovišti Štítary
Na parkovišti Štítary

Je aspoň už na co koukat. Některá zvířátka jsou naštosovaná v bednách, trochu morbidus. Prodává se tady spousty dalších věcí krmiva, nářadí a je vidět, že lidé si to tady opravdu užívají. Projdeme dvě ne moc plné haly, kde jsou v klecích ptáci, holubi, králíci.  Kupujeme čerstvá vajíčka k nedělní snídani, skvělý tvarohový a makový koláč, housku a rychlokvašky, které milujeme.

Chovatelský trh Štítary – rychlokvašky

Co se zvířátek týče, kohout s kamarádem králíkem asi vedou, krásní bílí holoubci  jsou také fešáci … .Tak jsme rády, že jsme to viděly a hurá na náš stateček. Cestou ještě zastavujeme u zámku Radovesnice.

Chovatelský trh Štítary

Králíkářský spolek a první trh 

První králíkářský spolek v Čechách byl založen v Kolíně v roce 1877. Tento spolek sdružoval králíkáře z celých Čech. Roku 1912 byl založen spolek v rámci okresu. Problém při shánění zvířat do chovu byl řešen na setkáních, kde si chovatelé zvířata mezi sebou vyměňovali. Tyto výměny zvířat daly první základy pozdějším tradičním trhům. Kolínský spolek byl v celém kraji velmi oblíben a to hlavně proto, že pomáhal nově se rodícím spolkům darováním zvířat. Po několika stěhováních spolek zakotvil ve Štítarech, kde v roce 1981 začal budovat svůj chovatelský areál.

Jako první se začala stavět společenská budova, následovala oprava malé výstavní haly zvané „Mikulka“. Po její opravě se zjistilo, že pro výstavnictví v Kolíně je to příliš malá hala a tak se začalo s projektováním a sháněním montované velké haly. Výstavba haly začala na jaře v roce 1989. V průběhu tohoto roku se veškerý inventář stěhuje z „Rychty“ do Štítar a připravuje se otevření nového areálu.

První trh se konal 14. ledna 1990. Překvapením byla velká účast návštěvníků a prodejců. To byl hlavní podnět k tomu, abychom co nejdříve dokončili výstavbu velké haly. Takže celý rok 1990 byl ve znamení budování a v prosinci roku 1990 je velká hala zkolaudována.

Již v lednu 1991 se zde koná Okresní výstava králíků, holubů a drůbeže, která měla velký úspěch. Výstavu navštívilo 1363 návštěvníků a to byl začátek našeho výstavnictví a konání tradičních nedělních trhů v chovatelském areálu ve Štítarech.

V roce 2006 byla navázána spolupráce se spolkem chovatelů z Německa, spolkové země Durynsko – vesnice Steinheid, která leží nedaleko města Sonneberg ve výšce 868 m.n.m. Spolek má kolem 80 členů.

Kraj: Středočeský kraj

Adresa: Kolín-Štítary, Za školou

Štítary

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *