• Menu
  • Menu

Ždákovský most

Ocelová chlouba- Žďákovský most

Unikátní jednoobloukový ocelový silniční  most, největší v České republice. Žďákovský most je také jedním z největších  jednoobloukových mostů na světě. Výstavba mostu započala v letech 1957, současně s výstavbou vodní nádrže Orlík. Do provozu byl most uveden 27.4.1967. V době jeho dokončení byl most největší svého druhu na světě, dnes se vejde do první desítky na světě. Na most narazíte pokud pojedete  po státní silnici č.19 z Tábora do Plzně, po mostě vede cesta z Milevska do Březnice.

Žďákovský most překlenuje Orlickou přehradní nádrž  a nachází se nedaleko obce Orlík nad Vltavou. Na mostě funguje dvouproudá silnice. Od roku 2010 tady nesmějí, kvůli havarijnímu stavu, jezdit  nákladní vozidla nad 13 tun. Do konstrukce zatéká a ocelové části zrezivěly.

Žďákovský most byl pojmenován podle nedaleké obce Žďákov u Chrástu. Tato osada byla zatopena a dnes již neexistuje.

Žďákovský most
Žďákovský most

Technické parametry mostu :

Délka  541 m, vzdálenost betonových patek   330 m, šířka mostu 15 m, ocelové stojky – nejdelší průměr 80 – 100 cm,  42 m ; betonově spřažená – železobetonová deska síly  16 cm, rozpětí oblouku  379,6 m, výška nad dnem řeky 100 m, výška nad hladinou přehrady 60 m, ocelová konstrukce – celková váha 4 500 t .

Most na opravu zatím marně čeká. S opravami mělo být započato více jak před rokem, ale kvůli odvolání jedné z firem, která se zúčastnila výběrového řízení na opravu mostu, se čeká na verdikt soudu. Doufejme, že tento unikát bude včas zachráněn a, že obyvatelé okolních obcí  se dočkají  a v jejich obcích ubude rachotu projíždějících kamionů a předimenzované dopravy.

Žďákovský most
Žďákovský most

Pokud bude most v rekonstrukci, zastaví se i možnost provozování  oblíbených adrenalinových sportů , jako je skákání na laně.

V této lokalitě můžete navštívit další perly Jihočeské kraje.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů