Stezka vyznání
První židovští občané se ve Starém městě pod Landštejnem objevují počátkem 17. století, tehdy zřejmě vznikla místní synagoga. Dřevěná synagoga v roce 1830 shořela. Nová synagoga z 1. poloviny 19. století byla kvůli velkému poškození zničena v roce 1959. Nejstarší náhrobek na zdejším hřbitově pochází z roku 1610. Na ploše necelých 1400 m2 je dochováno na 170 náhrobků. Z bývalé márnice je dnes zachovaný pouze nepatrný zbytek zdiva. Kamenné zdivo, které bylo poškozeno a z velké části rozebráno, kolem hřbitova již téměř není.
Ještě na začátku 19. století žilo v obci 23 židovských rodin. V roce 1850 to bylo 7 židovských domů, o dvacet let později se počet snížil na šest. Roku 1883 byla zrušena zdejší samostatná náboženská obec. V roce 1934 žily ve Starém městě pod Landštejnem poslední čtyři židovské rodiny, které odešli do vnitrozemí po odstoupení pohraničí Německu. Židovský hřbitov byl vážně poškozen s příchodem nacistů. Likvidací posledního židovského obyvatelstva během druhé světové války končí na tomto místě více než 300 let trvající přítomnost židovského obyvatelstva.
V současné době je již většina náhrobků opravena a postavena. Hřbitov najdete za městem, 600 m severně od náměstí mezi loukami východně od potoka. Hřbitov patří Správě nemovitostí Židovské obce v Praze a Federaci židovských obcí v ČR Matana, a.s. .
Přidat komentář