• Menu
  • Menu

Lipno

Moře na Šumavě

Vodní nádrž a hladina  umělého jezera v nadmořské výšce 726 metrů  patří k největším vodním plochám v České republice. Délka  je 48 km a plocha je kolem 48 km2. V místě největší šířky mají břehy mezi sebou 10 kilometrů. Průměrná hloubka Lipenské nádrže je 6,5 m. Vodní dílo Lipno patří v časovém sledu k čtvrtému stupni tzv. Vltavské kaskády – Vrané, Štěchovice a Slapy ..a vzniklo v letech 1952 – 1959. První návrh na vytvoření umělého jezera však pochází již z roku 1892.

Lipno
Lipno

Roku 1956 se stavěla sypaná hráz v délce 282 m . Hráz  je vysoká 25 m nad dnem údolí. Unikátem je i ojedinělá stavba podzemní hydroelektrárny. Jeskyně byla vytvořena uměle a má výšku 39 m. V ní v hloubce 171 m zajišťují výrobu elektřiny dvě Francisovy turbíny. Určitě neméně zajímavým dalším počinem je 3,6 km dlouhý podzemní odpadní tunel, kterým je odváděna přepadová voda od turbín do vyrovnávací nádrže Lipno II. Zde pracuje turbína Kaplanova.

Lipno
Lipno

Lipno najdete v Chráněné krajinné oblasti  Šumava.  Šumava je rájem  pro turisty , milovníky vodních sportů , táborníky a houbaře , v posledních letech pro cyklisty a v zimě pro milovníky lyžování, na vodní ploše se v zimě i bruslí. Šumava má své kouzlo celoročně a tak sem  jezdí fotografovat profesionálové i neprofesionálové.

Kolem Lipna narazíte na spousty autocampů, penzionů i hotelů. Vyžití , když přeje počasí je velké . Pokud máte raději méně rušno porozhlédněte se po klidnější oblasti Lipna , pokud naopak vyhledáváte atrakce a rušný život navštivte ty nejznámější centra.

autocamp Lipno
autocamp Lipno

Když Vám nevyjde počasí v blízkosti  jsou další skvosty naší architektury a historie.  Město Český Krumlov, hrad Rožmberk, zříceniny Dívčí Kámen a Vítkův Hrádek, technické památky Schwarzenberský kanál, klášter ve Zlaté Koruně nebo ve Vyšším Brodě, rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané…

Navštivte určitě rozhlednu Stezku korunami stromů na  Lipně. Daleko to není ani  na zámek a do  ZOO v Hluboké nad Vltavou , na Vítkův Hrádek nebo do Boubínského pralesa.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *