• Menu
  • Menu

ZOO na zámku Schönbrunn

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » ZOO na zámku Schönbrunn

Nejstarší ZOO na světě.

zámek Schönbrunn
zámek Schönbrunn

Pokud budete při svých výletech s dětmi projíždět bývalým hlavním městem monarchie – Vídní – nezapomeňte se zastavit v tamější zoologické zahradě, jedné z nejstarších existujících zoologických zahrad na světě. Tato ZOO s centrálně umístěným osmibokým pavilonem s paprsčitě uspořádanými cestami a dalšími na ně navazujícími pěšinami, se nachází u letního sídla císařské rodiny, u zámku Schönbrunn. Zoologická zahrada byla postavena v roce 1752 na příkaz manžela císařovny Marie Terezie, Františka I. Štěpána Lotrinského. Již roku 1799 zde Habsburkové chovali vedle jiných zvířat například lední medvědy. V zahradě se nachází také unikátní barokní menažérie.

Mimo jiné nabízí vídeňská ZOO i komentované krmení zvířat. V dopoledních hodinách se tak můžete podívat například na krmení slonů, tučňáků nebo vlků a v odpoledních hodinách se krmí jaguáři, tygři či oblíbené pandy. Právě pandy jsou velkým lákadlem vídeňské ZOO. V Evropě existují jen čtyři zoologické zahrady, kde tato zvířata můžete spatřit. Vedle Vídně se jedná o ZOO ve španělském městě Madrid, ve francouzském městě Beauval nebo ve skotském městě Edinburgh.

Vídeňská ZOO získala párek pand velkých – samici Yang Yang a samce Long Hui – jako zápůjčku z Číny. A v chovu pand si nese tato ZOO svůj primát. Zde se narodilo první mládě pandy zplozené přirozenou cestou v roce 2007. Dostalo jméno Fu Long. Další sameček jej následoval o tři roky později. Třetí medvídě se narodilo letos v srpnu. Ostatní evropské ZOO upřednostňují umělé oplodňování kvůli větší šanci na úspěch. Mláďata narozená v zoologických zahradách patří dle úmluv Čínské lidové republice, proto jsou přírůstky čínským majetkem a tam jsou také po nějaké době mláďata posílána. Vedle pand velkých, o kterých lze bez nadsázky říct, že jsou „neúnavnými pojídači bambusu“, jsou zde k vidění i pandy červené.

 

ZOO u zámku Schönbrunn
ZOO u zámku Schönbrunn

Začátkem září 2013 se zde narodilo dva roky očekávané slůně 28-leté slonici jménem Tonga. Jedná se již o její druhé slůně, jejím starším sourozencem je Monga (2003). Zoologická zahrada v Schönbrunnu je chovem slonů proslulá, první slůně se zde v zajetí narodilo již 14. července 1906.

Vedle řady cizokrajných zvířat si můžete prohlédnout také zvířata domácí jako kozy, krávy či králíky. Dále i krysy nebo včely.

Historické pavilony jako ptačí či opičí pavilon z 18. století jsou stále v provozu.  V ptačím domě si můžete prohlédnout například ptáky z oblasti tropů nebo savanny. Zajímavý je také opičí dům, kde naleznete také předměty inspirované těmito zvířaty.

 

Původní budovy jsou doplněny moderními stavbami ze skla a betonu, jedná se například mořský svět nebo sloninec. Svou návštěvu můžete spojit také s prohlídkou obrovského skleníku, kde můžete okusit klima deštného pralesa.

klima deštného pralesa
klima deštného pralesa

 

Lední medvědi jsou bohužel zatím před návštěvníky schováni, právě se jim staví nový výběh.

Pokud budete mít na prohlídku Schönbrunnu méně času, můžete využít vláček projíždějící jak zoologickou zahradou, tak zámeckými zahradami. Pro menší děti jsou zde umístěná i hřiště, kde je pravděpodobné, že při svých hrátkách mohou na zvířata zcela zapomenout. Celou zoologickou zahradu pak zdobí bronzové sochy zvířat.

ZOO u zámku Schönbrunn
vláčkem po ZOO u zámku Schönbrunn

 

Nyní ve vídeňské zoologické žije přes pět set živočišných druhů – od medvěda brýlatého přes tygry sibiřské až po nosorožce indické. Mnohé z nich patří k ohroženým druhům zvířat. ZOO se podílí na mnoha záchranných projektech. Každý rok přibývají nové a nové rozsáhlé výběhy a pavilony. Svůj historický šarm si tato ZOO ale i přesto zachovává.

Autor článku: Teresa Babková

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář