• Menu
  • Menu

Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni

Vídeňské muzeum užitého umění.

Vídeňské muzeum užitého umění /současného umění (Österreichisches Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také: MAK) nebývá prioritou turistů, ale pokud ve Vídni budete mít více času, určitě stojí za zhlédnutí. Budovu muzea najdete nedaleko stanice metra U3 Stubentor. Dojete sem také tramvají číslo jedna po oblíbené okružní jízdě po vídeňské Ringstrasse.

Uměleckoprůmyslové muzeum bylo založeno roku 1863 pod názvem c.k. Muzeum umění a průmyslu (k.k. Österreichisches Museum für Kunst und Industrie) a obvykle se nazývalo pouze jako Rakouské muzeum (Österreichisches Museum). Bylo prvním muzeem tohoto typu v Rakousku-Uhersku a stalo se vzorem pro další obdobná muzea, například pro muzeum v Brně (1873) nebo pak v roce 1885 pro muzeum založené v Praze. Významnou roli sehrálo muzeum jako působiště osobností Vídeňské školy dějin umění, která byla jako celek silně ovlivněna orientací na užité umění. Od roku 1947 nese současný název Muzeum užitého umění/Museum für angewandte Kunst.

Uměleckoprůmyslové muzeum slouží nejen k výstavám, ale také jako depozitář uměleckých předmětů z celého světa. Najdete zde sbírku užitého umění, designu, architektury, ale i sbírky moderního umění. Inspirativní je zejména první patro, kde se nachází výstavní síně s věcmi našeho každodenního života. Příkladem může být sbírka kol, obsahující starožitné kousky ale i soudobé cyklistické ikony, které vynikají svým netypickým designem i užitými technologiemi. Sbírka kol vídeňského architekta Michaela Embachera zahrnuje legendární série modelů, od jedinečných či kuriózních, až po kola dětská, sportovní, nebo kola pro volný čas. A nechybí zde ani kola skládací.

V prvním patře je také umístěna místnost „výroby a spotřeby“. Otázka, spojená s masovou spotřebou a hrozícím nedostatkem zdrojů je zde neodkladně zastoupena. Inspirativní pro vás i vaše děti mohou být technické nákresy, videa i zde umístěné předměty, které s trochou šikovnosti dokážete vytvořit sami. Prostor přímo nabádá k znovuobjevení ruční práce a navrhování nábytku nebo menších předmětů (jako například lampiček) do vašeho bytu. Kreativitě se meze nekladou. Tvořivost podpoří také workshopy pro amatéry i školy. U schodů zadního traktu je umístěna ukázka vyrobeného dětského koutku. Dle mého názoru však postrádá dětskou hravost a je až příliš uniformní. Možná byl jenom nezabydlený.

Výstavu nejlepších plakátů z Německa, Rakouska i Švýcarska (představující výsledky soutěže evropských grafiků) najdete rovněž v prvním patře.

Přízemí návštěvníkovi nabídne ukázky architektonických a urbanistických projektů z Japonska, Tchaj-wanu, Severní Korey a Číny. Můžete zde získat inspiraci pro stavbu vašeho domu, bytu či jiného obydlí. Nápomocné vaší kreativitě budou například japonské či čínské stavby. Především pokud jste, stejně jako lidé v asijských zemích, omezení nedostatkem prostoru. Výstava však nabízí i velkolepější projekty. Uvidíte zde i tzv. ptačí dům, loftové domy, ale například i netypicky řezaná okna připomínajícími spíš okna Mickey Mouse. Dominantní barvou je bílá, kombinovaná s přírodními materiály. Vládne zde také sklo a v realizovaných projektech nechybí rostliny. To je zrovna příklad domu „tří žen“, kdy rostliny i stromy doslova prorůstají jednotlivými patry. Výstava představuje celou řadu architektonických projektů od známých japonských architektů i generace mladých architektů. V přízemí MAKu nechybí ani ukázka veřejných prostor, zahrad nebo školek. Smích japonských dětí z jednoho videa se rozléhá celým prostorem.

sbírka židlí
sbírka židlí

V suterénu Uměleckoprůmyslového muzea se nachází sbírky židlí, včetně legendární madurské židle z ohýbaného dřeva. Najdete zde také stálou výstavu skla. Do 13. října je v jedné z místností umístěna sbírka textilu z Anglie z 19. století. Pro inspiraci si můžete prohlédnout také moderní Frankfurtskou kuchyni od Margarete Schütte-Lihotzky z roku 1926.

Na závěr výstavy se zajděte uklidnit do prostoru umístěného u skříněk nedaleko šaten. V houpací síti plné polštářků se přes cinrdlátkové závěsy přeneste do přírody s ptáčky, zvonky a jinými nástroji. Do experimentální dimenze bez světel Vídně.

Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni
Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni
Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *