• Menu
  • Menu

zřícenina hradu Krasíkov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » zřícenina hradu Krasíkov

 Krasíkov je také Švamberk 

Již zdáli viditelný, nepřehlédnutelný,  zmiňovaný již od roku 1252 v predikátu Ratmíra ze Skviřína, to je hrad Krasíkov, zvaný také Švamberk. Malebnou zříceninu, dominující kraji kolem Bezdružic, dostihnete pokud se vydáte cestou ze vsi Krasíkov  nebo sem vyjdete z malého parkoviště, které je pod zříceninou. Hrad , který ovlivňoval a tvořil celá staletí dějiny tohoto kraje .

zřícenina hradu Krasíkov - Švamberk
zřícenina hradu Krasíkov – Švamberk

Vyjdete okrouhlou cestou na vrcholek v nadmořské výšce nějakých 336 metrů, kde se před vámi mimo krajiny zjeví nádherný i když časem a vandaly zničený kostel sv. Máří Magdalény s opravenou zvoničkou po jeho boku. Za kostelem můžete kraj shlédnout z jedné z vyhlídek.

Pohled na Ovčí vrch

Kolem kostela je louka a pokud máte štěstí a jste na vrcholu sami jenom s jemným větrem , který vám po poledním slunci fouká do tváře , tak vás jistě postihne pocit  klidu a blaženosti. Přejít k hradu je jenom otázka překonání stovky metrů. Mohutné zdi zříceniny , s možností vylézt na některou z vyšších pater zdí, vám pak obraz krajiny dotvoří a zanechají ve vás nádherný panaromatický obraz české krajiny s další dominantou naproti , kterou  je Ovčí vrch.

výhledy do krajiny z hradu Krasíkov
výhledy do krajiny z hradu Krasíkov

Přírodní památka Krasíkov je dnes z hledisky ochrany zajímavá výskytem Lilie zlatohlavé (lilium martagon) a vstavačem bledým ( Orchis pallens), lísky obecné ,  na jižním okraji úsekem kyselé doubravy  a ve štěrbinách čedičových bloků vegetaci silikátových skal a drolín , vázanou na vulkanický podklad.

Trochu historie

Švamberkové drželi rodový hrad s malým přerušením až do jeho zániku na konci třicetileté války. Od té doby hrad pustl a byl postupně rozebírán na stavební materiál. Velmi krušné chvíle zažíval hrad za dob husitských válek , roku 1421 husitská vojska hrad obklíčila a zajala svého úhlavního nepřítele Bohuslava V. ze Švamberka s jeho posádkou a na pomoc husitům přispěchal i sám Jan Žižka, který pomohl husitům hrad ubránit před vojskem plzeňského landfrýdu.

Hrad pak  za 700 grošů koupil od husitů bratr Bohuslava Hynek Krušina.V 16. století byl blízko hradu postaven kostel sv. Máří Magdaleny.

Požár a opakované bitvy

Pohromou pro hrad byl  ve 40. letech 17. století požár. Hynek vyhořelý hrad nechal znova opravit, další úpravy pak následovaly za působení Kryštof ze Švamberka. Opakované bitvy mezi švédskými žoldnéři a císařským vojskem byly  pak pro Krasíkov likvidační.

Švamberk  najdete blízko Bezdružic

 Zřícenina hradu Švamberk  se nachází necelých 5 km od Bezdružic a několik kilometrů od Konstantinových Lázní.

Otevírací doba

Otevřeno od května do září
Květen-Červen :   pouze   so –  ne: 10-16 hod ,
Červenec- Srpen :  út-ne : 10-16 hod , pondělí zavřeno
Září: pouze  so -ne 10 – 16 hod
kostel sv. Máří Magdaleny Krasíkov
kostel sv. Máří Magdaleny Krasíkov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *