• Menu
  • Menu

Filipova Huť

V srdci  Šumavy

V nadmořské výšce od 1089 m až po 1140 m, najdete nejvýše položenou osadu v ČR,  rekreační osadu Filipovu Huť. Romanticky působící osada  v podzimních barvách , doladěná červenými jeřáby , s malebnými chaloupkami a pasoucími se koňmi a posledními teplými paprsky  slunce provoněné  horským vzduchem.

v dáli bavorský Roklan -Filipova huť
v dáli bavorský Roklan -Filipova huť

Mimo krásná šumavská panoramata odtud máte krásný výhled na dvouvrcholový  bavorský Roklan. Osada je rozptýlena po přilehlých loukách a kopcích , je tu několik penzionů i restaurace.  Roubená chalupa č. 16  krytá šindelem  i na stěnách , kterou najdete u silnice, patří mezi kulturní památky od roku 1958. Je to jedno z mála stavení, kde můžete najít zvýšený nájezd do stodoly na střeše.V obci je pak ještě několik stavení s povalovými střechami a pavláčkami.

Filipova Huť  – její vznik při sklářské huti na duté sklo se datuje do roku 1785. Její jméno je odvozeno od  jména majitele tehdejšího panství Filipa Kinského .Roku 1800 byl dokončen Vchynicko- tetovský kanál a pro rodiny dřevorubců zde bylo vystaveno 17 domků. Když v roce 1820 huť zanikla byl  pro obyvatele hlavní obživou práce v lese. Ve vsi stávala kaple , zbořená v letech 1962-64. Je možné , že se obyvatelé dočkají její obnovy.

Osada je součástí  Modravy a je odtud možno se vydat na turistické , cykloturistické i běžecké trasy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Kolem osady se nacházejí čtyři rašelinné slatě a tak ať už si uděláte krátký výlet třeba na jezerní slať  u Kvildy  nebo se rozhodnete  pro  Modravu nebo pro krásnou procházku kolem řeky Vydry a Čeňkovu pilu nebo vás osloví  hradlový most Rechle a nedaleký Antýgl , určitě se vám tady bude líbit.

Filipova huť
Filipova huť
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *