• Menu
  • Menu

Advent v Praze

Vánoční Praha

Třetí adventní neděle a za pár dní jsou vánoce. Nikoho z rodiny nepřemluvím na výlet do Prahy. Také se mi  nikam nechce. Sluníčko , které ráno ukázalo své paprsky i s pozadím modré oblohy, se pomalinku schovává a na vánoční čas to venku moc nevypadá. Už v naší ulici vidím první problém, před auto mi právě skočila černá kočka. Křičím na ni v autě, to mi nedělej a vrať se !! Mrkne na mě a opravdu se vrací !!!Uf,uf.

Parkovat budu na Karláku, mám tam takové místečko, kde je vždy volno. Hm, tak dneska teda ne, auta jsou všude a tak čekám a čekám. Mám štěstí přeci jenom jedno auto odjíždí. Z Karláku jdu  přes Vodičkovu  ul. směrem k Václaváku. No, a tady to teda žije! Už z dálky cítím vůni svařeného vína a hřebíčku. Musím ještě koupit nějaké dárky a tak s obavami vstupuji do obchodů, překvapení je, že všude je tak akorát lidí , žádné velké fronty…

Nepospíchám a tak s obdivem sleduji lidi jak nakupují „ myslíš , že se jí to bude líbit? Hm, já myslím, že v tom kabátku bude krásná a štíhlá…pěkný svetřík, ale o ulici dál ho měli o mnoho levnější…tak si počkáme na slevy v lednu , vždyť já to ani nepotřebuji….koupíme pastelky (muž) , hm to je blbý něco lepšího(žena)..ne říkám koupíme tyhle pastelky..hm, hm, když myslíš (žena) …

Václavské náměstí - vánoční trhy
Václavské náměstí – vánoční trhy

Venku už se začíná stmívat a tak se začínají rozsvěcovat svíčky a  i stromky. Procházím vánočním trhem na Václaváku, tady už je docela těsno a jdu  kolem Havelského trhu na Staroměstské náměstí. Vánoční strom září , velký sbor zpívá vánoční písně , pronikavá vůně trdelníků i klobásek, ruština, španělština, italština…potkávám i bytosti z jiného světa , nevím, zda jsou to andělé, nebo mimozemšťani…také je tu spousta dětí a v očích jim září hvězdičky…lidé čekají frontu na rozhlednu na radnici, je slyšet klapot koňských kopyt, je slyšet když odbíjí krásně nasvícený orloj, je slyšet smích a jsou tu cítit vánoce !

Vánoce - Staroměstské náměstí
Vánoce – Staroměstské náměstí

A tak ještě Karlovkou aspoň nakouknout na kraj Karlova mostu a moje adventní trasa končí u Národního divadla, kde se  na piazzetě Národního divadla koná Dizajn márket . Tady je atmosféra úplně nádherná, škoda , že jsem přišla tak pozdě. Ale i tak,  je na co koukat!  Desítky stánků zde  prezentují výstavu autorské tvorby – umění, móda a šperky, jídlo . Celý den zde byl i program a i když bylo docela pozdě prostor před divadlem byl hodně naplněn a vládla tu opravdu příjemná atmosféra..

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.