• Menu
  • Menu

Afrika

Afrika je dobrodružný, kulturně zcela odlišný a ve všech oblastech extrémní kontinent. Není moc „batůžkářů“, kteří by tento kontinent zvolili za svůj první cestovatelský cíl. A popravdě, nebylo by to ani příliš moudré rozhodnutí.

Afrika se dá pomyslně rozdělit na severní, střední a jižní oblast. Severní oblast je z velké části tvořena pouští – Saharou. Najdete zde převážně muslimské obyvatelstvo, které se koncentruje okolo pobřeží. Z turistického hlediska je místo zajímavé hlavně díky své rozdílné a bohaté kultuře, možnosti okusit podmínky v poušti a horským výšlapům ve Vysokém Atlasu (Maroko).

Střední a jižní Afrika je více zalesněná, hornatá a pro turisty velmi zajímavá právě díky přírodním podmínkám. Panenské deštné pralesy, nepřeberné množství živočichů, překrásné hory, to je jen malý výčet ze všech turistických lákadel. Jenže i tento ráj má svá „ale“. Pokud se budete chtít vypravit do střední Afriky, měli byste se připravit na cokoli. Jinými slovy vás zde čeká kulturní šok. Špína na ulicích, hořící odpadky, toalety nejčastěji v podobě díry do vybetonovaného kvádru v zemi. Restaurace, kde vám nabídnou pořád stejné jídlo, které po třech dnech nebudete chtít ani vidět, natož si ho dávat zase do pusy. A pokud si budete chtít zajít na oběd do restaurace „v anglickém stylu“ – tedy na hranolky s masem, připravte se na dvouhodinovou čekací dobu a maso tuhé jako podešev. Větu: „It´s coming.“ („Už to bude.“) začnete nesnášet! A nakonec stejně skončíte u hranolek s kečupem, protože to maso se prostě nedá jíst.

městečko
městečko

Nemoci. Obávaná malárie, žloutenka, tyfus a spoustu jiných, se kterými se náš středoevropský organismus nikdy neměl šanci setkat. Výčet může pokračovat přes roztoče, kteří na vás mohou čekat v hotelových pokojích (doporučuji si s sebou vzít biolit) a parazity, kteří jsou ve své podstatě všude, od neoprané zeleniny (Nikdy nejíst čerstvý zeleninový salát, pokud nemáte pod kontrolou, kde byl vypěstovaný, čím hnojený a jak zpracovaný.) po vodní tůňky, ve kterých se stačí jen omylem projít.

Snad každému, kdo se rozhodne vypravit do Afriky, jsou tato přírodní nebezpečí jasná. Jenže mnohem větší nebezpečí mohou pro návštěvníka znamenat přímo místní obyvatelé. Nemusíte nic udělat a už tak máte problém- jste totiž bílý „mzungo“ a to znamená, že máte peníze. Navíc jste někdo, kdo si může užívat života a ještě k tomu kazíte místní kulturu a zvyky prostě jen tím, že jste přijel.

Pravidlo, že Afrika je levná, pro vás nebude platit vždy. Jste bílý a na vás se dá hodně vydělat. To je základní filosofie všech obchodníků, ať už se podíváte kamkoli. Chcete do hor? – Potřebujete si koupit permit! Sedmidenní trek v horách cca 20 tisíc Kč/osoba (Samozřejmě s kuchařem, průvodcem a nosiči. Jenže kdybyste chtěli jít bez nich, tak to hold nejde.). Chcete si koupit na trhu jídlo nebo cokoli? – počítejte minimálně s dvojnásobnou cenou. Možná i proto je nejlepší se do Afriky vypravit s průvodcem- nejlépe místním, ověřeným průvodcem, který vám zařídí osobní auto, bude vám řidičem, smlouvačem a ukáže vám místa, o kterých se v průvodci nepíše. Při jakémkoli problému vám pomůže a poradí. Samozřejmě počítejte, že to nebude zadarmo. Ale i tak to možná bude levnější, než řešení problémů, do kterých byste se mohli i zcela omylem dostat.

Afrika- s průvodcem!
Afrika- s průvodcem!

I přesto, že se o Africe říká, že je to taková cestovatelská „vyšší dívčí“, najdete zde mnoho více méně bezpečných míst. Ta jsou ale většinou bezpečná pouze pro skupiny (nejlépe s vlastním průvodcem).

Ano, slyšela jsem příběh slečny, která se přes Afriku vydala sama na kole. (Byla to Japonka.) Ostříhala si vlasy, na každou noc si dávala falešný knír, zabandážovala si prsa a uměla trochu místní jazyk. I tak si o ní myslím, že je blázen. Pokud si chcete svou dovolenou užít, v žádném případě nepodceňujte bezpečnostní přípravu před cestou. A víte co? Zvolte si nejdříve nějakou destinaci východní Evropy. I tam si můžete užít opravdová dobrodružství a zjistit, jestli „na to máte“.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *