• Menu
  • Menu
Pantalica

AKRAI

 Pohřebiště Pantalica a první kolonie Syrakus – Akrai.

Na pohřebiště Pantalica jsme narazili vlastně náhodou. Náš malý průvodce po Sicílii se o místě zmiňoval jen jako o další z mnoha sicilských památek. To, že je místo zapsané na seznamu světových památek UNESCO, a že se jedná asi o poměrně významnou památku, jsme zjistili až na místě.

Na pohřebiště se dostanete jedině vlastním dopravním prostředkem a to buď z městečka Sortino (6 km) nebo z Ferly. V centru tohoto malého zapomenutého města odbočíte doleva a po 9 kilometrech konečně dojedete k prvnímu návštěvnickému centru. Jako vždy jsou zde místní velmi ochotní podat jakékoli informace – samozřejmě pouze v italském jazyce.

Pantalica
Pantalica

Nejrozsáhlejší pohřebiště na Sicílii se nachází nad údolím řeky Anapo. Kromě více než 5 000(!)  kamenných hrobek, které jsou vytesány do místních skal ve tvarech včelích pláství, vás na místě zaujme i jejich okolí. Hlavně překrásná krajina, ve které jsou hrobky zasazeny. Kaňon řeky je jedním z nejhlubších v Evropě. Na jeho dnu vede stará bezkolejová železnice ze starých Syracus do Vizzini. Na jeho vrcholcích pak můžete pozorovat život místního chráněného ptactva a dalších živočichů. Oblast je chráněna jak z památkového hlediska, tak díky unikátním přírodním podmínkám. Téměř celou oblastí se vine jedna úzká silnice, díky které se můžete dostat až do srdce parku. Po cestě jsou i malá odpočívadla, kde můžete odstavit své auto.

Pantalica
Pantalica

Celá oblast je protkána mnoha méně i více náročnými pěšími cestami, které vás zavedou přímo k hrobkám, místním jeskyním nebo vodopádům. Mapu se všemi cestami a významnými místy si můžete vyzvednout v informačním centru u vjezdu do oblasti. V Pantalice si můžete naplánovat klidně celodenní výlet. Přespávání ale rozhodně nedoporučuji. Přeci jen se nacházíme v oblasti, která má více než třítisíciletou historii a někteří senzitivnější lidé by se zde nemuseli během noci cítit zcela příjemně. Popravdě i během slunečného dne má místo zvláštní atmosféru. Když pak na jednom z hrobů narazíte na nějakého toho jedovatého hada, už se vám moc v prohlídce pokračovat nechce.

Další zajímavé místo, které se nachází pouze několik kilometrů západně od Syrakus při cestě do vnitrozemí, jsou ruiny první syrakuské kolonie – Akrai. Pokud ještě stále nejste unaveni ze všech těch antických vykopávek a kamenů, které se na Sicílii nachází opravdu na každém kroku, měli byste navštívit i toto místo.

Do dnešních dní se na vrcholku jednoho z mnoha místních kopců dochovaly pouze ruiny a pozůstatky řeckého divadla, kamenolomů a další spíše fragmenty z osídlení ze 7. století př. n. l. Místní antické kameny, zbytky po divadle a vytesané místnosti ve skále může při prohlídce ocenit pouze archeolog, který má vědomosti a ví, k čemu jaký kámen sloužil nebo obyčejný člověk, který si k prohlídce přizve průvodce. Toho ovšem místní pokladna nenabízí. Pokud byste se i tak chtěli dozvědět něco víc, ochotně vám tu nabídnou malou knížečku, kde je celé místo (opravdu velmi) detailně popsáno. Jenže pak místo prohlídky strávíte několik hodin zíráním do knížečky. (Vstup vás vyjde na 4 eura, pro studenty výtvarných oborů je návštěva zdarma.)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.